Hamileler pilates yapmalı mı?

Fitness Antrenörü, Uluslararası Pilates Eğitmeni Nilüfer Adviye Ulca'nın bu haftaki köşe yazısı...

Hamileler pilates yapmalı mı?

EN GÜZEL GİYSİN KENDİ VÜCUDUNDUR, ONA İYİ BAK…

Egzersiz yapın, sağlıklı beslenin ve sabırlı olun. Bedeniniz size hak ettiğiniz ödülü verecektir, emin olun.

Joseph Pilates; vücudu şekillendirenin zihin olduğunu söyler. O’na göre zihin efendi, beden ise uşaktır. Zihin istemezse beden hareket etmek ister mi, yerinden kalkar mı, egzersiz yapar mı? O halde sadece beden değil zihnide eğitmeye ihtiyaç var, ne dersiniz?

Hayatımızda denge ile birlikte günlük görevlerimizi içten gelen zevk ve memnuniyetle tamamen doğal, kolay ve yeterli olarak yerine getirebilen sağlam bir kafayla birlikte eşit oranda gelişmiş bir vücuda kavuşabilir ve sürdürmeye muktedir oluruz. JOSEPH H. PILATES

Pilates vücudunuzdan çok ötesini de değiştirir. Zihninizi, tutumunuzu, ruh halinizi...

HAMİLELER PİLATES YAPMALI MI

Bu hafta ’’Hamile Pilatesi’’ ile ilgili konuya değinmek istiyorum biraz. Öncelikle anne adayına form kazandırır, dayanıklılık ve esnekliği arttırır. Dolaşım, solunum, kas, iskelet ve mide bağırsak sistemlerinin düzenli çalışmasını sağlar.

Salgılanan endorfin sayesinde anne adayının psikolojik olarak kendini daha iyi hissetmesine yardımcı olur. Stres ve kaygıyı da azaltır. Cilde sağladığı esneklik ile anne adaylarında cilt çatlaklarının oluşmasını azaltır.

Bel ve karın kaslarının kuvvetlenmesiyle omurganın rahatlamasını sağlar.

Bu arada eğitmeniniz çok önemli; erken doğum riski, düşük tehlikesi, kontrol altına alınmayan diyabet hastalığı veya hipertansiyon, bazı kalp ve akciğer hastalıkların varlığı, kansızlık gibi etkenler egzersizi riskli hale getirebilir. Bu nedenle doktor önerisi ve eğitmen kontrolünde yapılması çok önemlidir.

Huzur, esneklik, yaratıcılık, dayanıklılık; spor yaparken bir arada yaşıyor, çok güzel değil mi?

Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2021, 12:12

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER