Hareketsiz yaşam ne anlama gelir?

Fitness Antrenörü, Uluslararası Pilates Eğitmeni Nilüfer Adviye Ulca'nın bu haftaki köşe yazısı...

Hareketsiz yaşam ne anlama gelir?

HAREKETSİZ BİR YAŞAM TARZNINI EKLEM SAĞLIĞINA ETKİLERİ;

Günümüzde teknolojinin kazandırdıkkları ve yaşam kalitemizin üzerine olumlu etkileri şüphesiz ki oldukça fazla ama değişen yaşam şeklinin bir sonucu var ki maalesef sağlık yönünden birçok risk barındırıyor. O da sedanter ya da daha çok bildiğimiz adıyla hareketsiz yaşam.

NE ANLAMA GELİR?

Günün büyük bir kısmının oturarak ve uzanarak geçirildiği, hiç ya da çok az egzersiz yapıldığı yaşam tarzı, hareketsiz olarak tanımlanıyor. Sedanter Davranış Araştırma Ağı tarafından yapılan sedanter davranış tanımı şöyle; oturma ve yaslanma durumundayken vücudun 1,5 MET (Metabolik Eşdeğer Dakika)’ten daha az enerji harcamasıdır. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), bir yetişkinin haftada 150-180 dakika egzersiz yapması gerektiğini belirtiyor. Yeterince aktif olmadığımız bir yaşam tarzı, fiziksel ve ruhsal birçok sağlık sorununu ve kronik hastalık riskini beraberinde getiriyor.

Eğer okul veya iş dönüşü, zamanınızın çoğunu televizyon, bilgisayar ya da cep telefonu ile geçiriyor ve egzersize vakit ayırmıyorsanız hareketsiz bir yaşam tarzına sahip olduğunuzu söyleyebilirim. Dışarıda ya da ev içinde aktif kalmanızı sağlayacak bir iş yapmıyorsanız bu hareketsizlik eklem sağlığınızı ciddi şekilde etkiler.

NELERE YOL AÇAR?

Şöyle ki; hareketsiz yaşam tarzı, kilo alımına ve kas kütlesinin zayıflamasına, ’’osteoatrit’’ denilen kıkırdak dejenerasyonuna, uzuvlarda hareket kabiliyetinin azalmasına yol açar ve ilerleyen yaşlarda sorun yaratabileceği gibi daha erken dönemlerde de olumsuz etkilere neden olabiliyor.

Oturarak çalışma, uzun mesai saatleri, TV, bilgisayar ve cep telefonu bağımlılığı, otomobil kullanımı, hayatı kolaylaştıran teknolojik aletler, oturma hastalığı denen yeni bir tabir ortaya çıkardı maalesef. Fazla oturma ile sağlık sorunları arasındaki ilişki kesin bulgularla kanıtlanmış olmasa da, birçok araştırma hastalık riskini artırdığını söylüyor. Mutlaka egzersizi yaşam biçimi haline getirmenin yollarını aramalısınız. Eklem iltihabı (artrit) hastalığına sahip olanlar, günlük basit eylemleri yapmakta bile zorlanabilirler. Alışveriş poşetlerini taşımak, yürümek merdiven çıkmak acı verici olabilir. Zorlayıcı olsa da bu ağrıları yönetmenin yollarından biri hareket etmekten geçiyor.

Doktorunuzla planlayacağınız egzersiz rutinini her gün uygulamak ağrılarınızı büyük ölçüde hafifletebilir ve yaşam kalitenizi artırabilir.

Aktif bir yaşam alışkanlığı çocuklukta kazanılır, yetişkinlikte sürdürülür. Yaşamınızın her döneminde eklem hastalıkları da dahil olmak üzere bir çok sağlık sorunundan en kolay ve uygulanabilir yollarından biri aktif kalmaktır.

Güncelleme Tarihi: 01 Eylül 2021, 11:42

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER