TFF Başkanı Nihat Özdemir son noktayı koydu: ‘Virüs çıksa da devam edeceğiz’

Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir 17 Mayıs Pazar günü katıldığı bir TV programında pandemi dolayısıyla ara verilen lig maçlarını 12 Haziran’da başlatmaya kararlı olduklarını bildirdi.

TFF Başkanı Nihat Özdemir son noktayı koydu: ‘Virüs çıksa da devam edeceğiz’
banner189

Nihat Özdemir 17 Mayıs Pazar günü katıldığı bir TV programında önemli açıklamalarda bulundu. Ligleri 12 Haziran’da başlatmak için hazırlıkların tamamlandığını belirten Özdemir “Süper Lig'de bugün iki takım aynı puanda, peşindeki takımların da az puan farkı var. Bizim ligde iptal edebilmek kolay değil. Tek kararımız olabilir; ligleri oynatarak tamamlamak. Aksi halde çok büyük tartışmalar çıkar” diye konuştu.

ÖRNEKLER VERDİ

Diğer ülkelerde liglerin başlatılması kararları verildiğine değinen TFF Başkanı Özdemir şunları söyledi: "Belçika, Fransa ve Hollanda bu kararları verdi. Fransa'da, PSG farklı bir şekilde öndeydi. Hollanda ve Belçika'da da öyle bir durum vardı. Süper Lig'de bugün iki takım aynı puanda, peşindeki akımların da az puan farkı var. Bizde ligi iptal edebilmek kolay değil. Tek kararımız olabilir; ligleri oynatarak tamamlamak. Aksi halde çok büyük tartışmalar çıkar. Zaten Süper Lig'de 14 takım oynamak istiyor. TFF Birinci Lig'de oynamak isteyenler daha fazla." (Devam ediyor)

‘DEĞİŞEBİLİR AMA MUTLAKA OYNATACAĞIZ’

"Ligler 12 Haziran'da başlamazsa bunun 19'u var, 26 Haziran var, Temmuz başı var” diyen Özdemir açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Liglerin oynatılmama ihtimalini düşünmek istemiyoruz. Oynatarak bu ligleri bitirmek istiyoruz. Diğer şartları hiç konuşmadık, yoksa değişik yerlere çekilir. Küme düşmek üzere olan takımlar lig bitirilsin diyor, komik duruma düşüyorlar. Gerçek sağlık konularıyla ortaya çıkıyorlarsa saygım sonsuz. Kulüplerimiz şeffaf ve adil olsun. Herkes TFF'den kendi çıkarlarına yarayacak karar almasını bekliyor."

VİRÜS ÇIKSA DA…

Başlatma kararında ısrarcı olduklarını sık sık tekrarlayan TFF Başkanı Nihat Özdemir, ligler başladıktan sonra bir futbolcunun koronavirüs testi pozitif çıkarsa nasıl bir yol izleneceğini açıkladı. Böyle bir durumda dahi lige devam edeceklerini duyuran ve takımların sık sık teste tabii tutulacağının altını çizen Nihat Özdemir, "Sağlık Bakanımız ile görüştük ve 'Siz özerk bir kurumsunuz, kararınızı alabilirsiniz, elinizdeki protokol çok iyi' dedi. Buna göre takımlar sürekli teste girecek. Pozitif çıkanları ayıracağız, diğerlerine test yaparak devam edeceğiz. Bundesliga'da 14 oyuncu kalsa dahi liglere devam etme kararı aldılar. Bizim de hedefimiz bu" yorumunu yaptı.

YAYINCI KURULUŞ ETKİSİ

Yayıncı kuruluşun da bu kararların alınmasında önemli bir payının olduğunu vurgulayan TFF Başkanı, "Görüşme yaptığımız tarafların bir kısmı da yayıncı kuruluş. Digiturk futbolda önemli bir gelir elde ettiğimiz kurum. Dört büyüklerin gelirlerinin neredeyse yüzde 40-45'i, diğer kulüplerin de gelirlerinin yüzde 75-80'i bu kurumdan. Nefes nefese giden ligde bu maçları oynatmamız gerekiyor. Futbol sevgisi hiç bir şeye benzemiyor" ifadelerini kullandı.

17 MAYIS’TA BİTECEKTİ

Eğer Kovid-19 olmasaydı, Şampiyonun ilan edileceği günün 17 Mayıs Pazar günü olacağını hatırlatan Özdemir açıklamasını “Avrupa Futbol Şampiyonası başlayacaktı. İlk maç bizim maçımızdı. O maça gidecektik. Ligleri sonlandıracağımız günlerdi ama olmadı. Önemli olan bu halden nasıl çıkıp eski günlerimize gideceğimiz. Durumları bizden daha kötü olan ülkelerin ligleri başlıyor. Önceliğimiz insan sağlığı. İlk hedefimiz seyircisiz olarak normal statüde oynamak. Her takım kendi sahasında oynayacak. Her şey iyi giderse belki Temmuz ayı maçlarını seyircili bile oynayabiliriz” şeklinde tamamladı.

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2020, 14:03

Cihan Ersöz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER