UEFA’dan ‘MEN’ cezası gelebilir

Futbol Federasyonu’nun bu yıl Süper Lig ile birlikte TFF 1. 2. ve 3. liglerde düşmeyi kaldırması yeni bir tehlikenin kapısını araladı. UEFA (Avrupa Futbol Federasyonları Birliği) geçmişte Yunanistan’a yaptığı gibi Türk takımlarının Avrupa kupalarına katılmasına yasak getirebilir.

UEFA’dan ‘MEN’ cezası gelebilir
banner238

Futbol Federasyonu (TFF) bu yıl 1. 2. ve 3. liglerde düşmeyi kaldırdı. Böylece bir alt kümeye düşen Kayserispor, Malatyaspor ve Ankaragücü takımları önümüzdeki sezon yine Süpir Lig’de oynama hakkını elde etti. T24 yazarı Yalçın doğan 3 Ağustos tarihli yazısında bu kararın UEFA’da hoş karşılanmayacağını belirterek Türk takımlarına en az bir yıl süreyle Avrupa kupalarından men cezası verilebileceğine dikkat çekti. Doğan geçmiş yıllarda Yunanistan’da da benzer bir karar alındığını ve UEFA’nın bu ülke takımlara bir yıl süreyle kupalara katılmama cezası verdiğini hatırlattı.

ÖZERKLİĞE AYKIRI

Yalçın Doğan köşe yazısında Nihat Özdemir’in bir süre önce kendisine yöneltilen ‘Bu yıl düşme olacak mı” şeklindeki soruya, ”, Asla doğru değil, bu kural her yıl olduğu gibi, yine uygulanacak, son üç takım yine ligden düşecek. Böyle bir düşüncemiz yok. Böyle bir karar alırsanız, bunu dünyaya anlatamazsınız. Kesinlikle böyle bir karar yok, kesinlikle" şeklinde karşılık verdiğini belirterek TFF Başkanı’nın siyasete boyun eğdiğini, federasyonun özerkliğe aykırı şekilde Spor Bakanlığı ve Kulüpler Birliği ile ortak toplantı düzenleyerek karar aldığını ifade etti.

CUNTA KARARIYLA TERFİ!

Türkiye böylesine kural dışı kararların yabancısı değil. 1981 yılında oynanan Ankaragücü-Boluspor Türkiye Kupası Finali’nden birkaç gün önce dönemin askeri rejimi "Eğer bir takım birinci ligde değilse ve fakat Türkiye Kupasını kazanırsa, birinci lige çıkmaya hak kazanır" kararını almış, rakibini 2-0 yenen Ankaragücü bu karar sonucu birinci lige yükselmişti.

Güncelleme Tarihi: 03 Ağustos 2020, 11:16

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER