Yaşlı bireyler nasıl spor yapmalı?

Fitness Antrenörü, Uluslararası Pilates Eğitmeni Nilüfer Adviye Ulca'nın bu haftaki köşe yazısı...

Yaşlı bireyler nasıl spor yapmalı?

Yaşlanmayla birlikte bireylerde azalan fonksiyonlara yönelik çalışmak en doğru stratejidir.

Yaşlılıkta 3 fiziksel faktörde kayıp gelişir. Bunlar; kondisyon, kuvvet ve esnekliktir. Bu 3 faktörü geliştiren egzersizler ise;

KONDİSYON>AEROBİK ANTRENMAN

ESNEKLİK>MOBİLETE ÇALIŞMALARI

KUVET>DİRENÇ EGZERSİZLERİ

Kondisyonu artırmak için yapılan aerobik egzersizlerin verimliliğini artırmak için ’’ VO2’’ yapılmaktadır. Böylece kişinin aerobik kapasitesini geliştirecek olan egzersiz şiddeti belirlenebiliyor. Esnekliği artırabilmek için ise yapılacak olan mobilete çalışmalarına mauel terapi eklenebilir. Böylece kişinin hareket açıklığı artırılabiliyor, geliştirilebiliyor.

Kuvvet egzersizlerinde yaşlı bireylerin kronik problemleri mutlaka göz önüne alınmalıdır. Diyabet, hipertansiyon veya KOAH durumlarında egzersiz şiddeti sağlıklı bireyden daha farklı bir şekilde belirlenmelidir.

Yaşlılarda egzersizin verimini artırmak için spor fizyoterapi değerlendirmesi şarttır. Spor fizyoterapisi, kişiye sağlık odaklı yaklaşacağı için spor yaparken olması muhtemel sakatlık veya problemlerin önüne geçebilecektir. Böylece sağlıklı yaşamak için yaptığınız sporda hiç bir sağlık problemi yaşamazsınız. Üstüne kondisyon, esneklik ve kuvvet kazanımıyla hayat kalitenizi artırabilirsiniz.

Bedeninize ve kendinize özen göstermeyi unutmayın.

Güncelleme Tarihi: 24 Ağustos 2021, 17:08

Karasu Haber

YORUM EKLE
YORUMLAR
Burhan İmamoğlu
Burhan İmamoğlu - 5 ay Önce

Çok aydınlatıcı bilgiler.
Teşekkürler.

SIRADAKİ HABER