Kayıp denizaltı Karasu açıklarında 23 metre dipte yatıyor

İkinci Dünya Savaşı'nda, Sovyetler Birliği'ne karşı Karadeniz'de üstünlük sağlamak için Hitler tarafından gönderilen 6 denizaltılık filodaki U20 denizaltısı Karasu açıklarında yatıyor.

Kayıp denizaltı Karasu açıklarında 23 metre dipte yatıyor

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar, Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu Çevre Kurulu Başkanı Tahsin Ceylan tarafından Karasu açıklarında çekilen U20 denizaltısının görüntülerini paylaştı. Dünya, batık denizaltının yerini 11 yıl önce Sunday Telegraph gazetesinin haberiyle öğrenmişti.

“DALIŞ TURİZMİNE KAZANDIRMALIYIZ”

Prof. Dr. Birpınar, yoğun ağ baskısına maruz kalan U20 denizaltısının temizlenerek, dalış turizmine kazandırılması gerektiğine dikkat çekti.

Birpınar, paylaşımında, “U20, Hitler’in kayıp denizaltılarından biri. Karasu açıklarında, 2’nci Dünya Savaşı’nın tanığı. Bu tarihi korumalı ve dalış turizmine kazandırmalıyız. Ancak şimdi hayalet ağlara teslim” dedi.

BELGESEL ÇEKİMİ

   Denizaltının daha önce iki bölümlük belgesel çekimlerini de yapan su altı görüntüleme yönetmeni Tahsin Ceylan, son halini görüntüledi. Ceylan, Sahil Güvenlik ve Karasu Belediyesi’nin desteğiyle yapılan son çalışmalarda, U20’nin yoğun ağ baskısına maruz kaldığının belgelenmiş olduğunu açıkladı.

Batık hakkında bilgi veren Tahsin Ceylan şu ifadeleri kullandı:

İkinci Dünya Savaşı’nda Hitler komutasındaki Alman orduları, Sovyetler Birliği’ne karşı Karadeniz’de üstünlük sağlamak için bir filo kurmaya karar verir. Denizaltıları Karadeniz’e ulaştırmak ise tam bir mühendislik çalışması. Parçalara ayrılan denizaltılar, Elbe Nehri’nden güneye getirilir. Sonra özel tasarlanmış TIR’larla Tuna’ya ulaştırılır ve Köstence’de birleştirilip denize indirilir.

KENDİNİ BATIRDI

   6 denizaltı, Sovyetler’in birçok gemisini batırdı. Ancak savaşta Sovyetler Köstence’yi alınca birini batırdı, diğer ikisi de kendilerini batırdı. Kalan 3 denizaltı ise Almanya’nın yenilgisi sonucu personeli tarafından batırıldı. Karasu açıklarındaki denizaltıyı mürettebatı batırıp karaya çıktı.

   Üç yıl önce Ankara’dan gelen ekip batık denizaltıda temizlik çalışması yapmış, batığın son durumu için dalış yapmıştı. 2010 yılında ise Karasu’ya gelen U-20’nin Alman askeri Gard Enders, Hakkı Hakan’la eski günleri anmıştı.

Güncelleme Tarihi: 20 Ekim 2020, 15:00

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER