Tarih: 10 Nisan 1933… Kararda O’nun imzası var

Sakarya tarihi araştırmalarıyla bilinen tarihçi, yazar ve araştırmacı Oğuzhan Kır, Karasu’nun ilçe olmasını sağlayan başbakanlık kararnamelerine ait belgeleri kamuoyu ile paylaştı.

Tarih: 10 Nisan 1933…  Kararda O’nun imzası var

   Karasu tarihi konusunda bilinmeyenleri açığa çıkarma çalışmalarını aralıksız sürdüren Oğuzhan Kır, belgeleri Cumhurbaşkanlığı arşivi üzerinde yaptığı incelemeler sırasında bulduğunu söyledi. Kır, “Arşivler tarihimizi ortaya koyan canlı belgelerdir. Araştırmalarım sürüyor. Yeni belgelere ulaştıkça halkımızın bilgisine sunmaya devam edeceğim” dedi.

İNÖNÜ VE BAKANLAR

   10 Nisan 1933 tarihinde dönemin Başbakanı İsmet İnönü ile bakanların imzasını taşıyan belgelerin ilkinde, “Kocaeli Vilayetinde Karasu adlı yeni bir kaza kurulmasına karar verilmiştir” ifadesi yer alırken devamı olan kararnamelerde ise “2202 sayılı kanunun 3. Maddesinde kanun layihasi  ile Karasu kazasının dahiliye vekâleti kadrosunun kurulmasına karar verildi” ve “Karasuda İçişleri Bakanlığı'na bağlı belediye, kaymakamlık, tapu müdürlüğü, sağlık müdürlüğü, maarif müdürlüğü, başsavcılık...” gibi kurumların oluşturulduğu belirtiliyor.

   Bakanlar Kurulu kararnamelerinde dönemin Başvekili İnönü ile bakanların imzaları yer alıyor.

‘MÜZE AÇILMALI’

   Oğuzhan Kır konuyla ilgili olarak, “Tarih araştırmaları geçmişe doğru heyecanlı bir labirent yolculuğuna benziyor.  Her adımda yeni bir bilgi ve belgeye ulaşıyorsunuz. İstiyorum ki, ilçemize ve ilimize ait bilgi ve belgelerin aslını olmasa bile fotokopilerini sergileyebileceğimiz bir müzemiz olsun. Konuyu yetkililere defalarca ilettim. Henüz sonuç alamadım. İlçemizde isimleri nesilden nesile aktarılan yetki ve karar sahibi olmuş ve sonsuzluğa göçmüş insanlarımız var. Okullar, kaymakamlıklar, belediye, muhtarlıkların arşivleri gün yüzüne çıkarılmalı” diyor.

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2021, 15:27

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER