banner368

Google, cep telefonlarıyla depremleri tespit ediyor

Google, hayat kurtarma işinde çok iddialı. Yeni Zelanda ve Yunanistan’daki akıllı telefon kullanıcıları, uygulamayı yüklerse yaşadıktan yeri vuracak yıkıcı depremlere dair uyan bildirimi atacak. Ve bu depremler akıllı telefonların tarafından tespit edilecek.

Google, cep telefonlarıyla depremleri tespit ediyor

Yeni Zelanda ve Yunanistan tıpkı Türkiye gibi deprem ülkesi, örneğin Yeni Zelanda’da Pasifik levhası ile Avustralya levhası birbirine çarpıyor ve kırılıyor; ikisi arasındaki gerginlik, Christchurch’te yaklaşık 200 kişinin ölümüne neden olan 2011 depremi de dahil olmak üzere düzenli olarak büyük depremlere neden oluyor. Yunanistan ise neredeyse her yıl meydana gelen hasar verici depremlerle, üç tektonik levhaya yayılmış durumda.

NASIL ÇALIŞIYOR?

Bu tür deprem erken uyarı sistemleri basit bir olgudan; ışık hızının, internet fiber optik kabloları aracılığıyla deprem dalgalarından daha hızlı ilerlemesinden yararlanıyor. Daha önce denenmiş ve başarılı sonuçlar da veren geleneksel uyarı sistemleri, bir depremin boyutunu ve büyüklüğünü tespit etmek için sismometreler kullanıyor. Ardından depremi hissetme olasılığı yüksek olan yerde yaşayan insanlara akıllı telefon veya hoparlörler aracılığıyla bir uyarı gönderiyor. Bu tür uyarılar, depremden 10 ila 30 saniye gibi kısa bir süre önce gelse bile, insanların yaşam üçgeni kurmaları için yeterli zamanı kazandırabilir. Bu da birçok hayatın kurtulması demek…

ZORUNLU KILINABİLİR

Bu sistemde en büyük zorluk ise kullanıcıların, bu tür telefon tabanlı ağlan başarıya ulaştıracak uygulamaları indirmelerini sağlamak. Uzmanlara göre bu uygulamalar telefonlara fabrika ayarı olarak yüklenebilir veya Google tarafından kullanıcılara zorunlu olarak önerilebilir.

Bu uygulamanın kurulmasının ardından da bir akıllı telefon, bir deprem sinyali algıladığında konumuyla birlikte merkezi bir sunucuya haber gönderebilir. Ve geleneksel bir deprem uyan sistemi, bir depremi tespit etmek için yalnızca dört sismik istasyona ihtiyaç duyarken Google’ın “deprem olduğuna inanması için” 100’den fazla telefonun alarmının çalması gerekir.

BAŞARILI OLUR MU?

Android telefonlar, şimdiye kadar dünya çapında1000’den fazla deprem tespit etti. Ailen ShakeAlert ve Japonya’nın uyarı sistemine kıyasla Google’ın telefon bazlı ağından gelen uyanların hız ve doğruluk açısından daha iyi performans gösterdiğini söylüyor. Mesela telefonlar Ekim 2020’nin sonlarında, Türkiye’ye yakın bir Yunan adası olan Samos’un (Sisam) hemen kuzeyindeki 7 büyüklüğünde bir depremi tespit etmekte başarılı olmuştu.

Yeni Zelanda’nın deprem ülkesi olması ve geniş arazisi, onu bu tür yeni teknolojileri test etmek için harika bir oyun alanı haline getiriyor. Ancak Christchurch depreminin anısı taze. Yeni Zelanda’nın önde gelen jeoloji enstitüsü GNS Science’ta çalışmış olan bağımsız bir sismolog Caroline Francois Holden, sistemin performansı netleşene kadar Google’ın çok fazla söz vermemesi gerektiğini belirtiyor.

Kaynak: Batuhan Sarıcan-HBT

Cihan Ersöz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER