VÜCUDUNUZ’DA YAĞ KAYBI NASIL GERÇEKLEŞİR?

-YAĞ HÜCRESİ YAĞ İLE DOLU VE MAKSİMUM BOYUTUNDA.

-KALORİ AÇIĞI OLUŞUNCA VÜCUT, YAĞ HÜCRESİNE ENERJİNİN SALINMASI(YAĞ YAKIMI) İÇİN SİNYAL GÖNDERİR.

-YAĞ HÜCRESİ HACİM VE AĞIRLIĞINI KORUYABİLMEK İÇİN SU İLE DOLAR(ÖDEM).

-SU YAĞ HÜCRESİNİ TERK EDER.

-YAĞ HÜCRESİ TAMAMEN YOK OLMAZ ANCAK ÇOK DAHA KÜÇÜK BİR BOYUTA GELECEK ŞEKİLDE BÜZÜŞÜR.

-KİLONUZ AYNI KALSA DA YAĞ YAKIMI DEVAM EDER.---------SU, YAĞ HÜCRESİNİ TERK ETTİĞİNDE KİLO KAYBI GERÇEKLEŞİR.---SABIRLI OLUN!

Antrenman yapmanıza ve kalori kısıtlı diyet uygulamanıza rağmen kilo veremiyorsunuz? O zaman gelin bu durumu muhtemel sebeplerden birine göz atalım.

Literatürde ‘’Whoosh Effect’’(1) adı verilen bu olguda, yağ kaybını takiben kilo kaybı aşağıdaki aşamalar ile gerçekleşiyor.

1-Kalori kısıtlı diyet ile yağ hücrelerinde depolanmış olan yağ miktarı azalmaya başlıyor. Bunun sebebi kalori kısıtı nedeniyle yeterli enerji alamayan vücudun enerji kaynağı olarak yağ hücrelerinde bulunan yağı kullanmaya başlaması.

2-Belli bir sürenin ardından yağ hücresi tamamen büzüşüyor ve kilo verme işlemi gerçekleşmiş oluyor.

Gördüğünüz üzere kilo verme işlemi sabır gerektiren bir süreç bu süreçte kilo dalgalanmaları yaşamanız gayet olağan.

Yapmanız gereken diyet ve spora sabırla devam etmek. Eğer tıbbi bir sorun söz konusu değilse(insülin direnci vs.)İstediğiniz sonuçları görmemeniz imkânsız!

1 KİLO YAĞ= 700 KALORİ:

Önemli bir bilgi daha: Bir kilo vermek için yaklaşık 7 bin kalori yakmanız lazım. Günlük 500 kalori yaksak,6 ayda 12 kilo kaybetmiş oluruz. Kilo vermek bir süreç, bu süreçte devamlılık çok önemli, sabırla, azimle devamlılık lazım.

Akşam 6’dan ya da 7’den sonra yemek yemek kilo aldırır diye bir algı var, akşam yemeğiniz sizin uyuma saatinize göre etkilidir.12 yada 1’de yatanlar için 8 ve 9’da yenilen yemek kilo yapmaz ama saat 10’da uyursanız 6’da yemeğinizi yemiş olmalısınız.

NOT: Sadece kendinize göre düşünmeyein, gece mesaisi yapan arkadaşlarda var.

Bol sporlu, sağlıklı dolu hafta olsun. Saygılarımla…

YORUM EKLE