banner181

Ağlarına el konulan balıkçı: ‘Çocuklarıma Sahil Güvenlik baksın!’

Sahil Güvenlik ekipleri Karasu’daki kıyı balıkçılarının misina ağlarına el koydu. Balıkçı Fahri İzmit tek geçiminin balık tutup satmak olduğunu belirterek “Eve ekmek götürecek param yok. Bu durumda dört çocuğuma Sahil Güvenlik baksın” dedi.

Ağlarına el konulan balıkçı:  ‘Çocuklarıma Sahil Güvenlik baksın!’
banner183

Geçtiğimiz hafta içinde Maden Deresi’nin denize döküldüğü yerde bulunan balıkçı kulübeleri ile burada bağlı teknelerde incelemelerde bulunan Sahil Güvenlik ekibi, yasak olduğu gerekçesiyle misina ağlarına el koydu. Ağları alınan balıkçı Hayri İzmit “Devlet tek geçim kaynağımız olan işi yapmamızı engelliyor. Biz bu ağları henüz yasağın konulmadığı dönemde almıştık. Ayrıca tüm av bayilerinde halen satışı serbest, ama bizim kullanmamız yasak” değerlendirmesinde bulundu.

Kulübe ve teknelere baskın

Fahri İzmit başından geçen olayı Karasu Haber’e anlattı. Ağabeyine ait tekneyle Maden Deresi ağzından çıkış yapıp hemen bitişiğindeki Balıklar Deresi’ndeki bazı tekneleri boyamak için gitmekte olduğu sırada Sahil Güvenlik ekibinin tekneye yanaştığını söyleyen İzmit şunları söyledi:

Komutan teknenin kime ait olduğunu sordu. Ağabeyimin dedim. Sonra misina ağını gösterip buna el koyuyoruz dedi. Ardından da 2.500 lira ceza yazdı. Bunu ödeyemem dediğimde cezayı en alt sınırdan verdiğini söyledi. Daha sonra orada bağlı tekneler ve kıyıdaki balıkçı kulübelerinde ne kadar misina ağı varsa tümüne el koyup gittiler.”

Çocuklarına kim bakacak?

Balıkçılığın babadan kalma meslek olduğunu ve eşi ve dört çocuğuna bu işi yaparak bakmak zorunda olduğunu anlatan Fahri İzmit, “Yetkililere sesleniyorum. Şimdi benim çocuklarıma kim bakacak? Sahil güvenlik mi? Tekneye av ruhsatı alamıyoruz. Çünkü paramız yok. Parayı denkleştirsen kota zaten dolmuş. Başkasından devir almak lazım. O da karaborsa. Tek kelimeyle çaresiz durumdayız” ifadelerini kullandı.

Kıyı balıkçılığı yapıyoruz

En büyüğü beş altı metre uzunluğunda olan küçük teknelerle kıyı balıkçılığı yaptıklarını belirten Fahri İzmit sözlerini şöyle tamamladı:

“Benim devletten bir beklentim yok. Sadece baba mesleğini sürdürüp evime ekmek götürme derdindeyim. Misina ağlar geçmişte serbestti. Bu gün yasak. Gelecekte serbest kalmayacağını kim biliyor? Üstelik tuttuğumuz birkaç kilo balık. Balık nesli bununla mı kuruyacak? Bunu da kıyıya yakın yerlerde örneğin derin deniz olarak bilinen Haralomba’da yapabiliyoruz. Büyük tekneler gibi açıklara gitme şansımız yok.”

İç sularda serbest

Karasu Haber’in konuştuğu av bayileri misina ağların Tarım Bakanlığı’nca denizlerde kullanımının yasaklandığını ve sadece kooperatiflerce kiralanmış göl/baraj benzeri iç sularda serbest olduğunu belirttiler. Bu ağların Çin ve Kore’den ithal edildiğini kaydeden bayiler “Bizde satışı serbest. Bir yönetmelik değişikliği ile alıcılardan iç sularda kullanacağına dair belge şartı konulabilir. Sahil Güvenlik ayrıca muhtarlıklar aracılığı ile sık sık kıyı balıkçılarını yasaklar konusunda bilgilendirebilir” diye konuştular.

Güncelleme Tarihi: 17 Temmuz 2020, 12:37

Karasu Haber

YORUM EKLE
YORUMLAR
Serdar tikli
Serdar tikli - 2 ay Önce

Nazif sen kendi donuna bak hattini bil kimseyi yargılayamasın ister 1 ister 10 senin kapına gelip 1 ekmekmi istedi cahil olabilir ama burda arın teri var boş konuşma tma nazif

Arif sarı
Arif sarı - 2 ay Önce

Misin ağı satmak serbes satıcıya bişi yok denize sermek yasak bulundurmak yasak satıcıya serbes burası Türkiye

osman
osman - 2 ay Önce

Nafiz Zurna senin soyadını ..... . Anladın sen amk zurnası.

Nafiz Zurna
Nafiz Zurna - 2 ay Önce

Kıçına alacak donu yok 4 çocuk yapmış cahil...

Murat
Murat @Nafiz Zurna - 2 ay Önce

Sanane kardeşim istediğini yapar sanane sen git önce cahil değilde bilirkişi dediğin kişilerin kimlere ne izinler verip kimlere vermediğine bak.Sorun hep burda zaten kendini neden üstte görüp üstten doğru konuşuyorsun çünkü sen de bi hiçsin Ne yaptın bugüne kadar denizdeki zorlukları bilir misin? Sen ne biliyosun nee?

SIRADAKİ HABER