Ah kadınlar! Nedir bu çektiğiniz?

Fitness Antrenörü, Uluslararası Pilates Eğitmeni Nilüfer Adviye Ulca'nın bu haftaki köşe yazısı...

Ah kadınlar! Nedir bu çektiğiniz?

LEPTİN DİRENCİ

Geçtiğimiz hafta nerede kalmıştık?

Bu hafta Leptin direncini biraz daha açmak istiyorum, daha iyi anlamak adına;

LEPTİN DİRENCİ NEDİR? NASIL OLUŞUR? FİZYOLOJİSİ NEDİR?

-Leptin yağ hücrelerinden salınan tokluk sinyali sağlayan yağ depolarından sorumlu hormondur. Yani yağlardan sorumlu müdür olarak düşünelim. Vücutta ne kadar yağ olacağından, yağların yakılmasından sorumlu müdür.

-Yağ hücreleri büyümeye başladığında hey, ‘biz büyüyoruz’ sinyali veriyor etrafa. Bu sinyal beyinde hipotalamusa kadar gidiyor. Bu bilgiyi hormonlar üzerinden iletiyor. Burda en önemli hormon Leptin.

-Leptin diyor ki, ‘yağ hücrelerin büyümeye başladı, artık doy yemek yeme’ Leptinin bunu yapabilmesi için kan-beyin bariyerini geçip hipotalamusa ulaşması lazım. Beyinde hipotalamus bu uyarıyı alınca ‘hımm yağlar da büyümüş biz en iyisi enerji harcayalım’ diyor. Yani iştahı azaltıp metabolizma hızını artırıyor.

PEKİ SORUN NEREDE?

Leptin kan-beyin bariyerini geçemediğinde Leptin Direnci oluşuyor. Bu durumda leptin hipotalamusa ulaşamadığı için doyma sinyali gitmiyor. Kişi hem çok yemeye başlıyor, hem sık acıkıyor. OBEZİTE kaçınılmaz oluyor.

AH KADINLAR NEDİR BU ÇEKTİĞİNİZ!

Kadınlarda yağ oranı daha fazladır. Erkeklere nazaran kadınlarda daha fazla leptin bulunur. Leptin direnci bu yüzden kadınların başına daha çok gelir.

Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2021, 11:41

Karasu Haber

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hediye argun
Hediye argun - 4 ay Önce

Çok güzel bir bilgilendirme tesekkğrler Nilüfer hanım.Leptin hormonuna dikkat o zaman

Kadriye Ulca
Kadriye Ulca - 4 ay Önce

Harikaaaa

SIRADAKİ HABER