banner272

Balcı: “Ekmeğe zam kaçınılmaz!”

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, üretim maliyetlerindeki artışlar nedeniyle ekmek fiyatında zam "kaçınılmaz" dedi. Başkan Balcı Bakan'ın görüşme taleplerine yanıt vermediğini söyledi.

Balcı: “Ekmeğe zam kaçınılmaz!”

MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin ‘askıda ekmek’ projesi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın AKP grup toplantısında sarf ettiği “Bugün evine ekmek götüremeyen diye bir şey var mı? Buna inanıyor musunuz?” şeklindeki çıkışının ardından Ekmek gündemi ile ilgili bir açıklama da Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı’dan geldi. Üretim maliyetlerindeki artış nedeniyle ekmeğe zammın "kaçınılmaz" olduğunu söyleyen Balcı, Toprak Mahsulleri Ofisi'nin müdahale etmemesini "üzücü" olarak değerlendirdi. Ekim ayında gümrük vergisinin sıfırlanması nedeniyle ithal buğdayın iç piyasada fiyatların düşmesine neden olmamasının ise "düşündürücü" olduğunu söyledi. Balcı, Tarım ve Orman Bakanının görüşme taleplerine bir aydır yanıt vermediğini de sözlerine ekledi.

                                                                            

BİR ÇUVAL UNA 3 AYDA 54 TL ZAM

Federasyon’un Ankara'daki genel merkezinde düzenlenen basın toplantısında konuşan Balcı, son 2 ayda ekmeğin ham maddesi olan un ve diğer girdilerde yaşanan fiyat artışlarından dolayı fırıncı esnafının ciddi anlamda sıkıntıya düştüğünü, un fiyatlarının her gün değiştiğini, bir çuval unun fiyatının temmuz ayında 104 lira olduğunu, bugün ise 158 liraya kadar yükseldiğini söyledi.

"Burada esas üzüntü verici olay, 2002'den bugüne kadar bu gibi artışlar karşısında her zaman devreye giren Toprak Mahsulleri Ofisi'nin yeterli müdahaleyi yapmakta gecikmiş olmasıdır. Ekim ayında gümrük vergisinin sıfırlanmasıyla, ithal buğdayın iç piyasada fiyatsal olarak düşmeye sebebiyet vermemesi düşündürücüdür" diye konuştu.

"BAKANLA GÖRÜŞMEK MÜMKÜN OLMADI"

Balcı, olağanüstü durumlarda Tarım ve Orman Bakanlığı ile istişare ederek yaptıkları çalışmalar neticesinde gerçekleştirilen müdahalede un fiyatlarında gerileme olduğunu belirten Balcı, "Maalesef bu süreçte bir ayı aşkın süredir Sayın Bakanımızdan bu konuyu görüşmek için randevu talep etmemize karşın görüşmemiz mümkün olmadı. Bizim amacımız sektörün içinde bulunduğu sıkıntıyı dile getirmek ve önerilerimizi sunmaktı" dedi.

"FİYAT ARTIŞINA GİDİLMESİ KAÇINILMAZ"

Balcı, "İki ay gibi kısa zamanda un ve diğer girdilerin fiyatındaki artışın temel gıda maddesi olan ekmeğimize olumlu yansıması söz konusu değil. Zor durumda olan fırıncı esnafımızın fiyat artışına gitmesi kaçınılmaz olmuştur. Bir fiyat artışı olacaktır. Yetkililere sesleniyorum, gerekli çalışmayı bir an önce yapmaları gerekiyor. Girdi fiyatlarındaki artışları kabullenmek söz konusu olamaz" diye konuştu.

BOYKOTA DESTEK

Fransız mallarına yönelik başlatılan boykot kampanyasına ile igili tüm odalara genelge gönderdiklerini söyleyen Balcı, "Fransız menşeli ürünleri boykot noktasında fırıncı esnafı elinden gelen desteği bugünden itibaren verecektir" ifadelerini kullandı.

Cihan Ersöz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER