banner388
banner400

Bir buluş da Türk profesörden…

banner403

Boğaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yasemin Palanduz Kâhya ve ekibi, yapay zekâ teknolojisi kullanarak ses analizi yapan "akıllı stetoskop" geliştirdi.

Bir buluş da Türk profesörden…
banner399

Boğaziçi Üniversitesi Teknopark bünyesinde kurulan "Electrosalus" şirketinde hayata geçen projenin öncülüğünü yapan Prof. Dr. Yasemin Palanduz Kâhya, yaklaşık 30 yıldır akıllı stetoskop teknolojisi üzerinde çalışıyor. Kâhya, 1980'li yıllarda kızı zatürre olunca, hastanın röntgen çektirmesine gerek bırakmayan, iyi bir tanı yöntemi ne olabilir sorusu ile bu alana odaklandı.

ABD VE AVRUPA’DAN PATENT

Prof. Dr. Kâhya ve ekibinin ortaya çıkardığı akıllı stetoskop, yapay zekâ teknolojisiyle solunum seslerini analiz ediyor ve akıllı telefonlar için özel olarak geliştirilen uygulamada bunun sonuçlarını kullanıcıyla paylaşıyor, sonuçları doktora da iletebiliyor. Ekip, zatürre, astım gibi hastalıkların yanı sıra Kovid-19 tanısı için de yeterli ses verisi elde etmek için internet sitesi de kurdu. (https://covid19oksuruktesti.org) Burada elde edilen öksürük sesi verileri de uygulamaya dâhil edildikten sonra koronavirüs tanısı yapmak da mümkün olacak. Buluş için ABD ve 24 Avrupa ülkesinden patent alındı

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2021, 12:20

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner391

banner390