banner181

CHP'li meclis üyesinden tiryakileri üzecek önerge

Bir aylık tatilin ardından 1 Eylül Salı günü toplanacak Belediye Meclisi’nde CHP’li üye Ecz. Şakir Şen’in hazırladığı sigara izmaritlerinin sokağa atılmasının yasaklanması talebini içeren önergenin kabul edilip edilmeyeceği merak konusu oldu.

CHP'li meclis üyesinden tiryakileri üzecek önerge

Gündem dışı bir önerge hazırladığını ve oturum öncesinde bunu başkanlık divanına sunacağını açıklayan CHP’li üye Şakir Şen, sigara izmaritlerinin rastgele cadde ve sokaklara atılmasının korona virüsünü bulaştıran temel nedenlerden olduğunu hatırlattı. Şen, “Vatandaş sigara içiyor, bittiğinde izmaritini sokağa atıyor. Eğer korona taşıyorsa bunun bulaşmaması mümkün değil. Caddede yürüyen herkes bir şekilde virüsü evine kadar taşıyor demektir. Meclis izmarit atmaya yasak getirebilir. Belediye Kanunu’nda bu yetkiyi bize vermiş. Uygulamasını da belediye zabıtası yapar” değerlendirmesinde bulundu. Şakir Şen önergesinin kabul göreceğini umduğunu da sözlerine ekledi.

ÖNERGEDE NELER VAR?

Ecz. Şakir Şen’in önceki oturumda da dile getirdiği konu hakkında hazırladığı önerge şöyle:

Belediye Meclisi Başkanlığı’na

“Gribal enfeksiyona virüsler neden olur ve sonbahar aylarında artış göstermektedir. Korona virüs İle başlayan "pandemi” olayının daha iyi kontrol edilmesi için, kişisel bakım ve temizlik yanında, sokaklarımızın da temiz tutulması gerektiği açıktır. Bu amaçla, sigara izmaritleri başta olmak üzere her türlü çöp niteliği taşıyan kirleticilerin cadde ve sokaklarımıza rastgele atılmasının ortadan kaldırılması gerekir.

Sigara izmaritleri, korunmak için kullandığımız maskeler kadar, hatta daha fazla, korona virüs için de bulaş nedenidir. Üstelik taş döşeme yapılan cadde ve sokaklardan temizlenmesi de kolay olmamaktadır. Özellikle izmaritlerin, cadde ve sokaklarımızdaki kötü görüntüsünün ortadan kaldırılması, korona virüsten korunmamız için oldukça önemlidir.

Karasu Belediye Meclisi alacağı yasak kararı ile bir taraftan toplum sağlığını koruyacak, diğer yandan sokaklarımızdaki kötü görüntüyü ortadan kaldıracaktır.

5393 Sayılı belediye kanununun 15 b, 18 m ve 51. Maddeleri, belediye meclislerine karar alma yetkisi, belediye zabıtasına da uygulama yetkisi vermektedir.

Alacağımız bu kararın diğer belediyeler için de örnek nitelik taşıyacağını umuyorum.”

Cihan Ersöz

YORUM EKLE
YORUMLAR
HaydarÇoruhlu
HaydarÇoruhlu - 3 hafta Önce

Çok doğru sokaklar izmaritlerle dolu.sokaklara aralıklarla izmarit kutuları konmalı.

HÜSEYİN SEN
HÜSEYİN SEN - 3 hafta Önce

GEÇ KALMIŞ BİR KONU,
CAYDIRICI TEDBİR MUTLAKA ALINMALIDIR,
HAMBURGDA,İZMARİT ATMANIN CEZASI
20 EURO.

İLKER  DURGUN
İLKER DURGUN - 2 hafta Önce

Her evin önünden , her iş yerinin önünden mekan sahipleri sorumlu olmalı.Yerlere çöp atanları uyarmalı,sorumlu tutmalı.Kolluk kuvvetleri bilgilendirilmeli.Gerekirse ceza kesilmeli.

SIRADAKİ HABER