Darısı başımıza! O ülke gençlere sigarayı yasaklıyor

Yeni Zelanda, ülkede bir sonraki jenerasyonun mensuplarının sigara içmesinin resmen yasaklanacağını duyurdu. Bu karar doğrultusunda şu an 14 yaş veya altında olanlar, ülkede yasal olarak hiç sigara alamayacak.

Darısı başımıza! O ülke gençlere sigarayı yasaklıyor

   Sigarayla mücadele konusunda radikal tedbirlere imza atan Yeni Zelanda, hükümetin aldığı yeni bir kararla sigara alma yaşını her sene yükseltti. 4 yıl içinde sigara kullanmayan bir nüfus hedefine ulaşmak istiyor. Bu doğrultuda ülkede tütün oranlarındaki nikotin seviyeleri sınırlandırıldı, sigara satan dükkân sayısı azaltıldı ve bağımlılık servislerine daha çok fon verildi. Yeni kısıtlama, e-sigara ürünlerini etkilemeyecek.

BAKAN YARDIMCISI DUYURDU

T24 ve OdaTV sitelerinde yer alan habere göre, Yeni Zelanda Sağlık Bakanı Yardımcısı Dr. Ayesha Verrall, "Bugün halkımız için tarihi bir gün. Yasa yürürlüğe girdiğinde 14 yaşında olan hiç kimse ömrü boyunca burada yasal olarak tütün alamayacak" açıklamasında bulundu. Güney Yarımkürede Büyük Okyanus'ta bir ada ülkesi olan Yeni Zelanda'da sigara içenlerin nüfusa oranı 2010'da yüzde 18 iken, 2018'de bu oran yüzde 11,6'ya düştü.

Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2021, 13:01

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER