Denizcilik sektörünün duayenlerinden… Turgut Kıran vefat etti

Kıran Holding Onursal Başkanı Turgut Kıran, hayata gözlerini yumdu. Türk denizcilik sektörünün önde gelen isimlerinden Turgut Kıran’ın cenazesi 5 Aralık Cumartesi günü kılınan namaz sonrasında Eyüp Sultan Mezarlığı’na defnedildi. Cenaze namazına Cumhurbaşkanı Erdoğan da katıldı.

Denizcilik sektörünün duayenlerinden… Turgut Kıran vefat etti

Kalp rahatsızlığı nedeniyle 85 yaşında yaşamını yitiren Kıran Holding'in Onursal Başkanı Turgut Kıran için Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Abdullah Tivnikli Tatbikat Camisi'nde cenaze namazı kılındı.

Cenaze törenine Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yanı sıra, Kıran'ın oğulları İMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO) Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran ve Türkiye Gemi İnşa Sanayicileri Birliği (GİSBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kıran, Tahir Kıran, Gökhan Kıran, Barbaros Kıran ile torunları, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım ve AK Parti İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak da katıldı.

Kıran Holding'den yapılan açıklamada da: "Kıran Holding Onursal Başkanı Değerli Büyüğümüz Turgut KIRAN vefat etmiştir. Acımız Büyüktür. Tüm sektörümüzün başı sağ olsun. Allah Rahmet Eylesin. Mekanı Cennet Olsun" ifadeleri kullanıldı.

Turgut Kıran kimdir?

1935 yılında Rize’nin Derepazarı ilçesinde doğan Turgut Kıran ailesiyle İstanbul’a geldikten sonra Karaköy Perşembe Pazarı’nda bir torna atölyesinde çırak olarak işe başladı. Askerlik dönüşü 1959’da Perşembe Pazarı’nda kendi torna atölyesini kurup, ticari hayata girdi. 1965 yılında Karasulu işadamı Altan Arslan’ın amcası Osman Arslan’ın kızı Günay Hanım’la evlendi.

Disiplinli Çalışması ile yenilikçilik tutkusu mesleğinde çok başarılı olmasını sağladı. 1973 yılında Deniz Nakliyatı TAŞ’nin satışa çıkarttığı “KAR” isimli“ 1.500 Dtw. Frigofirik gemisini satın alarak, denizcilik sektörüne geçiş yaptı.

1959-2008 yılları arasında geçen 60 yılda, kendi şirketinin yanı sıra; Türk Denizcilik sektörünün gelişmesine ve yapılanmasına yoğun emek vererek, önemli katkılarda bulundu. Kıran, Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Denizcilik Fakültesi’nin kurucusu…

Turgut Kıran’ın yıllardır Karasu sahilinde bir yazlığı bulunuyor. Eşi Günay Kıran ise Aşağı Aziziye’de yaptırdığı iş merkezinde sinema salonuna da yer vererek yıllar sonra ilçenin bu eksiğini gideren isim oldu.

Cihan Ersöz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER