Efsanelerin peşinden gittiler

Belediye Meclisi eski üyeleri Adem Filizfidanoğlu, Raşit Eryılmaz ve Necmi Alkan, İsa Filizfidanoğlu Sakarya Nehri’nin kaynağına gittiler. Burasıyla ilgili çeşitli efsaneler duyduklarını söyleyen 4 arkadaş nehir çıkışına vardıklarında yaşadıkları heyecanı anlattılar ve nehrin doğduğu yeri herkesin görmesini tavsiye ettiler.

Efsanelerin peşinden gittiler

  Belediye Meclisi eski üyeleri Adem Filizfidanoğlu ve Raşit Eryılmaz ile Necmi Alkan ve İsa Filizfidanoğlu, Sakarya Nehri’nin kaynağının bulunduğu Eskişehir-Çifteler İlçesi’ndeki Sakaryabaşı’na günübirlik bir gezi düzenledi. 25 Ağustos Salı günü erken saatlerde Karasu’dan hareket ederek yaklaşık 4 saatlik bir yolculukla Eskişehir’e varan dört arkadaş, 820 km uzunluğuyla Türkiye’nin Fırat ve Kızılırmak’tan sonra en uzun üçüncü nehri olan Sakarya’nın kaynağında ilk iş olarak nehre ilk suyu veren ve her taraftan fışkıran Gökgöz doğal gölünde ayaklarını suya sokarak çaylarını yudumladılar.

‘HERKES GÖRMELİ’

   Sakarya’nın denize döküldüğü yerde yaşayan biri olarak nehir kaynağına bu güne kadar gitme fırsatı bulamadıklarını söyleyen Adem Filizfidanoğlu, “Kısmet bu güneymiş. Sakarya’nın suyunun ilk çıkış yeri ile ilgili insan yutan balıklar, kaynağın dibine inilemediği şeklinde efsaneler duymuştuk. Nehir çıkışına vardığımızda çok heyecanlandık. Herkese buraları görmesini tavsiye ediyorum” dedi. Raşit Eryılmaz da kaynakta pırıl pırıl akan suyun Karasu’ya ulaşana kadar nasıl kirlendiğini görmenin insana üzüntü verdiğini belirterek, “İnsan elinin değdiği yer kirleniyor. Sakarya Nehri buna bir örnek” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2021, 18:40

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER