Fakir eti hamsi tarihi rekorunu kırdı: Tanesi bir lira!

Balık fiyatları akıl almaz seviyelere çıktı. Palamut kayıp. Tekir 70, Mezgit 40 lira. Sezon başında 15 lira olan hamsi balığına hafta sonu tezgâhlarda 40 lira etiketi konulması “Tanesi bir lira olmuş” tepkileriyle karşılandı.

Fakir eti hamsi tarihi rekorunu kırdı: Tanesi bir lira!

Yeni balık sezonunda tezgâhları süsleyen ve bu yıl bol olacağı söylenen palamut birdenbire ortadan kayboldu. 10 liradan satışa sunulan palamudun azalmasını, büyük teknelerin cihaz yardımıyla balığa kaçma fırsatı tanımamasına bağlayan balıkçılar, “Bu durum mevsimin diğer balıklarında da fiyat artışlarına yol açtı” şeklinde değerlendiriyor.

FİYATLAR UÇTU

Plaj Caddesi üzerindeki dükkânında balık satan Erdoğan Balıkçılık’ın sahibi Ömer Deli, özellikle hamsi fiyatlarının 7-8 Kasım Cumartesi ve Pazar günleri 40 liraya kadar yükseldiğini hatırlatarak, “Denizden balık çıkmıyor. Haliyle fiyatı artıyor. Bu bir arz-talep meselesi” diye yorumladı. Balıkçı Ömer 9 Kasım tarihi itibarıyla iri tekirin 70 lira, iri mezgitin 40 lira, tane levreğin 15 lira, tane çupranın da 20 liradan satışa sunulduğunu kaydetti.

KARADENİZ SUSKUN

   Balıkçı Ömer geçtiğimiz yıl günde 100-150 kasa arası hamsi sattığını ve bu yıl sayının 2 kasaya düştüğünü de belirterek “Bu günü (Pazartesi) Tirebolu ile görüştüm. Küçük boyutlu yemlik tabir ettiğimiz cins hamsi yakalanmış. Kısacası Karadeniz’den balık çıksa fiyatlar düşer” ifadelerini kullandı.

HAMSİ ARTIK TANEYLE!

   Plaj Caddesi’ndeki Ekşioğlu Balıkçılık’ın sahibi Cihat Ekşi de fiyat artışlarında vatandaşın olumsuz etkilendiğini söyledi. Ekşi, “Palamut çoktandır kayıp. Karadeniz’den hamsi çıkmayınca dar gelirli tezgâhlara göz ucuyla bakıp geçiyor. Hamsiye 40 lira dediğinizde ‘tanesi bir liraya mı geliyor?’ diye soran bile var. Biz aracıyız, alıp üzerine bir miktar kâr koyarak satıyoruz. Dediğim gibi, eskisi gibi balığı ara ki bulasın” diye konuştu.

Cihan Ersöz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER