banner388
banner400

İlçeye kırmızı çizgi çekilecek!

banner403

Kaymakamlık, tüm kamu kuruluşlarına asılan ve ilçenin çeşitli yerlerinde bulunan bilboardlardaki “30 Mart’ta kırmızı çizgimizi çekiyoruz” afişleri ile dikkat çekti. Bu çalışma, ülke çapında eş zamanlı olarak trafikte yayalara öncelik verilmesi için başlatılan kampanyaya vurgu için yapıldı.

İlçeye kırmızı çizgi çekilecek!
banner399

İç İşleri Bakanlığının 24.03.2021 tarihli genelgesi gereğince; "Yaya Önceliği Kırmızı Çizgimizdir" kampanyası kapsamında 30 Mart Salı günü saat 12.00’de Kaymakam Ahmet Naci Helvacı, Belediye Başkanı İshak Sarı ve ilçe protokolünün katılımıyla, belediye önünden başlayarak İnönü İlköğretim Okulu önü, Garanti Bankası ve Akbank önünde ışıksız yaya geçitlerinde sembolik olarak kırmızı boyama yapılacak.

FARKINDALIK İÇİN

Kırmızı çizgi uygulaması; kavşak giriş ve çıkışları ile yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermeye dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla gerçekleştirilecek.

BOYAMA BU AKŞAM YAPILACAK

Bu kapsamda Yaya önceliği konusunda toplumda farkındalığı en üst düzeye çıkarmak amacıyla, 29 Mart Pazartesi akşamı saat 21.15'de sokağa çıkma yasağı olduğu saatlerde ışıksız yaya geçitlerinde bulunan beyaz şeritlerden ortadaki şeritler kırmızıya boyanacak. İlçe protokolü, yarın gerçekleştirilecek sembolik program öncesinde bu akşam yapılacak kırmızı çizgi uygulamasına da katılacak.

İLGİLİ KANUN

‘’Ülkemiz karayollarında yayaların trafik güvenliğinin sağlanarak can kayıplarının azaltılması amacıyla,26 Ekim 2018 tarihinde 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 74’üncü maddesinde yapılan düzenleme ile “sürücüler, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorundadırlar.”

Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2021, 12:48

Karasu Haber

YORUM EKLE

banner391

banner390