İlde 7'nci... Genelde?

Sanayi Bakanlığı, Türkiye'de en gelişmiş ilçeyi belirlemek için sosyo - ekonomik gelişmişlik araştırması yaptı. Sakarya’nın hiçbir ilçesi ilk 70’e dahi giremezken, komşu il Kocaeli’de Gebze ve İzmit birinci derece gelişmiş ilçeler arasında yer buldu. İşte sırayla Sakarya’nın en gelişmiş ilçeleri…

İlde 7'nci... Genelde?

Türkiye'deki ilçelerin sosyo - ekonomik gelişmişliklerini şehirleşme hızı, üniversite mezunu oranı, kişi başına hekim sayısı, POS cihazı sayısı gibi verilerle ölçen araştırmaya göre Türkiye'nin en gelişmiş ilçesi  İstanbul Şişli oldu. Karasu bu listede 285'nci sırada yer aldı. Sakarya'nın ilçeleri arasında ise Karasu 7'nci sırada kaldı. 

Araştırmada ilk 67 sırada yer alanlar 1’nci kademe gelişmiş ilçe kategorisinde yer alırken, Sakarya’dan hiçbir ilçe bu kategoriye giremedi. Komşu il Kocaeli’de ise Gebze ve İzmit birinci derece gelişmiş ilçeler arasında yer buldu.

Araştırmada Sakarya’da 5 ilçe 2’nci kademe gelişmiş, 7 ilçe 3’üncü kademe gelişmiş ve 4 ilçe ise 4’üncü kademe gelişmiş ilçe kategorisine girdi.

EN GELİŞMİŞ İLÇE SERDİVAN

Araştırmada ilk 10'da İstanbul'dan 7, Ankara'dan 2, Bursa'dan 1 ilçe yer aldı. Sakarya’nın hiçbir ilçesinin ilk 70’te yer almadığı araştırmaya göre, Sakarya'nın en gelişmiş ilçesi Serdivan oldu. Serdivan ilçesi araştırmada 77’nci sırada yer aldı. 

- Karasu ise listede 285'nci sırada yer aldı ve ikinci kademe ilçe statüsünde.

- Serdivan 77, ikinci kademe ilçe

- Adapazarı 87, ikinci kademe

- Arifiye 106, ikinci kademe

- Sapanca 177, ikinci kademe

- Erenler 179, ikinci kademe

- Hendek 253, üçüncü kademe

- Akyazı 288, üçüncü kademe

- Pamukova 346, üçüncü kademe

- Geyve 355, üçüncü kademe

- Söğütlü 367, üçüncü kademe

- Ferizli 397, üçüncü kademe

- Kocaali 468, dördüncü kademe

- Kaynarca 520, dördüncü kademe

- Taraklı 584, dördüncü kademe

- Karapürçek de 597 sırada dördüncü kademede kaldı.

 NASIL BELİRLENDİ?
İlçelerin sosyo-ekonomik gelişmişlikleri; üniversite mezunu oranı, kişi başına hekim sayısı, POS cihazı sayısı, ilkokul ve üzeri mezunu kadın oranı, imalat sanayi payı, ortalama LGS puanı, gayrimenkul birim satış fiyatı, pasaport sahipliği gibi verilerle ölçülüyor.

Güncelleme Tarihi: 20 Nisan 2022, 15:36

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER