İnternet kullananlar bu haberi mutlaka okumalı

Konyalı bir genç, hızı düşük olan internetinin tarifesini defalarca değiştirdi. Sorun devam edince aboneliğini iptal ettirdi. Bu kez 1.200 lira cayma bedeli ödedi. Vatandaş yargıya başvurdu.

İnternet kullananlar bu haberi mutlaka okumalı

   Konya'da internet aboneliğini yavaş olduğu için iptal ettiren Onur Kızılçay, 1200 TL cayma bedelini geri alabilmek için Tüketici Hakem Heyeti'ne başvurdu. Heyetin, başvuruyu onaylamasının ardından dava açıldı. Bilirkişinin hazırladığı raporda internet sağlayıcısının 'ayıplı hizmet' verdiği belirtilince mahkeme cayma bedelinin iadesine hükmetti. Kızılçay, Kasım 2021'de parasını geri aldı.

TAAHHÜDÜN EN AZ YÜZDE 75'İ KARŞILANMAK ZORUNDA

   Kızılçay'ın avukatı, Emre Akman internet sağlayıcısı vatandaşa vaat ettiği unsurları yerine getirmiyorsa, müşterinin bu durumu kanıtlayarak Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurması gerektiğini belirtti.

   Akman, “Davamız sonuçlandı. 16 megabit bir internet alıyorsan, bunun en az yüzde 75’ini internet sağlayıcı vermek zorunda. Veremiyorsa her vatandaş internet sağlayıcısını cayma bedeli ödemeksizin iptal ettirebilecek" dedi.

BİLİRKİŞİ RAPORU: 'AYIPLI HİZMET'

   Bilirkişi raporunda "Eğer bir internet sağlayıcısı size gerekli unsurları vermiyorsa, söylemiyorsa ve internet hızını sağlamıyorsa gerektiği gibi bu bir ayıplı hizmettir’ denildiğini hatırlatan Akman, “Büyük internet sağlayıcı firmaları bu konuda bizi etkisi altına almıştı. Çıkan gerekçeli kararımızda 'ayıplı hizmet' olduğuna mahkeme karar verdi” diye konuştu.

Kaynak: Odatv.com

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2022, 14:25

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER