banner469

Işığı gören balık yolunu değiştiriyor

Balık neslinin giderek azalmasında iklim değişikliğinin yanı sıra aşırı şehirleşmenin de rolü olduğu açıklandı.

Işığı gören balık yolunu değiştiriyor

Balık yokluğu ve deniz kirlenmesinde zaman zaman eleştirilerin hedefi olan balıkçılar Meclis’te kendilerini savundu. Deniz Ürünleri Avcıları Üreticileri Birliği Başkan Yardımcısı Murat Kul, Marmara Denizi başta olmak üzere diğer denizlerde kıyı boyunca aşırı şehirleşme ile buna bağlı olarak kıyı şeridindeki bina ışıklarının göç davranışında balıkları yanılttığını söyledi.

Meclis Müsilaj Sorununu Araştırma Komisyonu’nda milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Kul konuyla ilgili olarak şu iddiaları dile getirdi:

‘SUÇ BİZE ATILIYOR’

“Hep bize suç attılar: İşte denizleri bitirdiniz, denizleri şöyle yaptınız. Sonuçta biz bundan geçimimizi sağlıyoruz, yüzyıllardır bu işi yapıyoruz. Göçler gerçekten değişti. Ekim, kasım ayında havalar çok sıcak gitti. Bununla beraber balıklar göç almadı veya o kıyı bandında durmadı, serin yerler aramaya başladı, Rusya’ya gitti, tekrar geri geldi. Eskiden Marmara’da 8-9 milyon kişi yaşıyordu, şimdi 30-40 milyon kişi o havzada yaşıyor.

‘AVLAK SAHALARI KİRLENDİ’

Bütün atıklar oraya gidiyor. Işık kirliliği... Balık ışıktan çok etkilenir, göç yolunu değiştirir. Eskiden sahillerde bu kadar ışık yanmazdı. Bunlar bizim için büyük etken. Tartışmamız gereken balık ve balıkçı değil. İstanbul’da 134 dere var, bunları temizlememiz lazım. Koruyamadığımız yer bizim değildir. Ama hep midye çiftlikleri, balık çiftlikleri kuruluyor. Bizim avlak sahalarımıza girildi.”

Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2021, 10:29

Cihan Ersöz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER