banner379

Kapıdan giren şaşkınlık yaşıyor

Evini müzeye çevirdi...

Kapıdan giren şaşkınlık yaşıyor

   Karasulu Yunus Çelik çocukluk yıllarında çalışmak için Almanya'ya gitti. Burada 40 yıl boyunca çalışan 60 yaşındaki Çelik, eline geçen her eşyayı antika olacağı düşüncesiyle evinin bir köşesine koydu. Topladığı ürünleri yıldan yıla ülkesine getiren antika meraklısı, Türkiye'deki evini 700'den fazla antika ürünle adeta müzeye çevirdi.

KAPIDAN GİREN ŞAŞKINLIK YAŞIYOR

   Eşyalar arasında saat, radyo, mızıka, postane kantarları, ustura, vazo, kumanya, mekik makinası ve buna benzer birçok ürün yer alıyor. Antika ürünleri evinin dört bir yanına büyük bir özenle yerleştiren Çelik'e misafirlik için gelen dostları kapıdan girdiklerinde bu manzara karşısında büyük şaşkınlık yaşıyor.

YELPAZE ÇOK GENİŞ

   ‘’Antika merakı bende 40 yıl önce başladı’’ diyen Yunus Çelik, ‘Önce bir kaç parça derken, 700 parça antika eşyam oldu. Bu noktaya kadar getirdim. Yelpaze çok geniş, tek bir yere takmadım kafayı. Ustura, mızıka, vazolar, kumanya, tartı aletleri, halı mekikleri kantar, radyo, saatler aklınıza ne gelirse. 700'den fazla farklı dekor ve süs eşyası ile aletler var koleksiyonumda.

EN ESKİ ÜRÜN NE?

   Buradaki en eski ürün kantarlardır. 1900'lü yılların ürünleri var. Burası tamamen tarih. Postane kantarları ve birçok antika eşya bulunuyor.

İSTANBUL’DAN GELİP MÜZEYİ GEZDİ

   Müze evi İstanbul’dan ziyarete gelen Erol Karlı, ‘’Arkadaşımız çok büyük bir özveriyle bu müzeyi yapmış. Biz de gezdik, inceledik. Gerçekten güzel şeyler var. Çocukluğumuzda gördüğümüz antika eşyaları burada tekrar görmek mutluluk verici. Tarihe meraklı insanların gelip görmesini tavsiye ederim’’ diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2020, 15:52

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER