banner469

Kaporayı alıp satıştan cayan yandı!

Yargıtay, ikinci el otomobil satışlarına dair emsal bir karara imza attı. Yüksek mahkeme, internetten araç satış ilanı verip kaparoyu da aldıktan sonra satışı gerçekleştirmeyen kişinin ‘nitelikli dolandırıcılık’ suçunu işlediğine hükmetti.

Kaporayı alıp satıştan cayan yandı!

   Otomobil almak için internetten araştırma yapan bir vatandaş, bir otomobil beğenip sahibine ulaştı. Ardından da anlaşma gereği satıcının hesabına100 lira kaparo parası yatırdı. Ancak alıcı aradan süre geçmesine rağmen ilan sahibine ulaşamayınca Cumhuriyet Savcılığı’na başvurdu. Yapılan araştırmada araç almak isteyen onlarca kişiyi benzer şekilde dolandıran kişinin kimliğine ulaşıldı.

YARGILAMA AĞIR CEZADA

Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılan yargılamada, sanık ‘nitelikli dolandırıcılık’ suçundan hapis cezasına çarptırıldı. Sanık, kararı temyiz edince devreye giren Yargıtay emsal bir karara imza attı.

Yüksek Mahkeme kararında şu ifadelere yer verildi;

“Kaparo olarak yatırılan paranın sanık tarafından çekildiği ancak sanığın suça konu aracın satışını katılana vermediği ve teslimini de yapmadığı ortadadır. Katılanın da bir daha sanığa ulaşamadığı, sanığın bu şekilde haksız menfaat sağladığı, sanık savunması, katılan beyanı ve tüm dosya kapsamından anlaşıldığından, sanığın nitelikli dolandırıcılık suçunu işlediğinin sabit olduğu gerekçesine dayanan mahkemenin mahkûmiyet hükmünde bir isabetsizlik görülmemiştir. Yapılan yargılamaya, toplanıp karar yerinde gösterilen delillere, mahkemenin kovuşturma sonuçlarına uygun olarak oluşan kanaat ve takdirine, incelenen dosya kapsamına göre, sanığın suç vasfında hata yapıldığına ve verilen kararın yasalara aykırı olduğuna dair yerinde görülmeyen temyiz itirazlarının reddiyle mahkûmiyet hükmünün onanmasına oy birliği ile hükmedilmiştir.”

Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2021, 16:58

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER