Karasu Gençlik Sanat ve Spor Kulubü uluslararası konferansta yerini aldı

Karasu Gençlik Sanat ve Spor Kulubü, Dubrovnik'te düzenlenen Sporda Gönüllülük konulu final etkinliği ve uluslararası konferansta yerini aldı

Karasu Gençlik Sanat ve Spor Kulubü uluslararası konferansta yerini aldı

KARGENC (Karasu Gençlik Sanat ve Spor Kulubü),  Dubrovnik'te düzenlenen Sporda Gönüllülük konulu final etkinliği ve uluslararası konferansta yerini aldı.

KARGENC Kulübü Başkanı Ersel Aydın kulübün bu etkinlikleri ile ilgili şu bilgileri verdi:

‘’Dubronik, 2 Mayıs 2022 – AB projesi Du Motion; Avrupa Birliği Erasmus+ aracılığıyla sağlanan fonlarla ortak finanse edilen ve Hırvatistan Cumhuriyeti Sivil Toplum Kuruluşları Ofisi'nin desteğiyle yaklaşık 300 bin euro değerinde hibe desteği alan bir spor programı projesidir.

BİR MİLYON İKİ YÜZ BİN KİŞİYE ULAŞILDI

Spor müsabakalarında gönüllü olmak üzere eğitilen 240 gönüllü, 25'ten fazla ulusal ve uluslararası spor etkinliğinde gerçekleşen gönüllü katılımı ve 200’den fazla spor kulübünün katılım sağladığı geniş bir gönüllülük anketi ile bir milyon iki yüz bin kişiye ulaşıldı. Spor müsabakalarında Gönüllülük El Kitabı bir spor etkinliğinin organizasyonunun tüm yönlerini kapsayan; bunlar Dubrovnik'in Lazareti'deki Uluslararası Spor Gönüllülüğü Konferansı'nda sunulan 30 aylık AB projesi Du Motion’ın sonuçlarından sadece birkaçı olmuştur.

AÇILIŞI DUBROVNİK BELEDİYE BAŞKANI YAPTI

Konferansın açılışı Dubrovnik Belediye Başkanı Mato Franković ve Dubrovnik Spor Derneği Genel Sekreteri ve Du Motion Projesinin Direktörü Alen Bošković tarafından yapıldı.

Hırvatistan Olimpiyat Komitesi, Spor ve Turizm Bakanlığı, Du Motion ve Mostar Koşu yarışları ve Dubrovnik Gönüllü Merkezi temsilcileri, Hırvatistan'da gönüllülük ve yerel spor yarışmaları konulu panellere katıldı.

İYİ BİR UYGULAMA ÖRNEĞİ

Hırvatistan'da insanların sadece %4'ünün gönüllü faaliyetlere katıldığına vurgu yapılarak ve bu durumun iyileştirilmesi için çok fazla fırsat olduğuna dikkat çekildi. Du Motion ile birlikte uygun bir yasal çerçeve oluşturmak ve yerel, bölgesel ve ulusal düzeylerde aktörleri daha iyi birbirine bağlamak ve sporda gönüllülerin örgütlenmesinde iyi bir uygulama örneği olduğu vurgulandı.

AB projesinde Hırvatistan, Bulgaristan, İtalya, Polonya, İsveç ve Türkiye'den gelen elçiler ve yakın zamanda düzenlenen Dubrovnik Yarı Maratonunda yer alan genç gönüllüler deneyimlerini paylaştılar.

Konferans, bu projenin sporda gönüllülüğün daha da geliştirilmesine katkıda bulunacağı, diğer paydaşları aktif olarak katılmaya ve deneyimlerini paylaşmaya teşvik edeceği umuduyla sona erdi.''

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2022, 07:04

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER