banner379

Karasu Protokolü kırmızı çizgiyi çizdi

Karasu’da yaya geçitlerinde kırmızı çizgi uygulaması başlatıldı. Kaymakam Dr. Ahmet Naci Helvacı kırmızı çizgi uygulaması ile ilgili bugün bir açıklama yayınladı....

Karasu Protokolü kırmızı çizgiyi çizdi

   Öncelik Yayanın çalışması yaya geçitlerinin kırmızı renge boyanması ile yeni bir boyut kazandı. Yurt genelinde başlatılan 'kırmızı çizgi' uygulaması Karasu’da da Kaymakam Dr. Ahmet Naci Helvacı, Belediye Başkanı İshak Sarı, İlçe Emniyet Müdürü Halil Akyol, Jandarma Komutanı Bnb. Ahmet Tevfik Altunel, Yazı İşleri Müdürü Turan Yüzücü, İlçe Milli Eğitim Müdürü Çetin Turhan ve Belediye Başkan Yrd. İsmail Karakaş’ın dün akşam 21.15'te yaya geçitlerini kırmızı renge boyanması ile başlatıldı.

Kaymakam Dr. Ahmet Naci Helvacı kırmızı çizgi uygulaması ile ilgili bugün bir açıklama yayınladı. Kaymakam Helvacı'nın açıklaması şöyle:

 “YAYA ÖNCELİĞİ KIRMIZI ÇİZGİMİZDİR”

‘’Bakanlığımızca, trafik kazalarından kaynaklanan can kaybının en az %50 oranında azaltılmasana yönelik bir sistem yaklaşımı geliştirilmiş "Trafik Güvenliği Uygulama Politika Belgesi" 2017 yılında uygulamaya konularak sürücü, yolcu ve yaya olarak tanımlanan trafikteki insan unsuru tarafından yapılan kural ihlallerinin ve bu ihlaller sonucu meydana gelen trafik kazalarının en aza indirilmesine yönelik kısa vadeli bir denetim stratejisi takip edilmiştir.

KARAYOLLARINDA YAYALARIN TRAFİK GÜVENLİĞİ

Ülkemiz karayollarında yayaların trafik güvenliğinin sağlanarak can kayıpların azaltılması amacıyla, 26 Ekim 2018 tarihinde 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun 74'üncü maddesinde yapılan düzenleme ile "sürücüler, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavsak giriş ve çıkışları ile yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorundadırlar." hükmü getirilmiştir.

FARKINDALIK EYLEMİ

Bu düzenlemeden hareketle; Bakanlığımızca "Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın" sloganıyla 2019 yılı “Yaya Öncelikli Trafik Yılı" olarak ilan edilmiş ve Bakanlık talimat doğrultusunda "Trafikte Yaya Önceliği Kampanyası” hayata geçirilerek 6 Şubat 2019 tarihinde "Devletin tüm unsurları ile farkındalık eyleminde olduğunu göstermek" amacıyla Ülke genelinde eş zamanlı olarak etkinlikler düzenlenmiştir.

YAYA GÜVENLİĞİNİN NÖBETÇİSİYİZ

Bu etkinliklerin devamı niteliğinde olan ve bu defa yaya güvenliğini sağlamak üzere "Devletin tüm unsurlarıyla konunun takipçisi ve nöbette olduğunu göstermek" için Bakanlığımızın talimatları ile 02 Ekim 2019 tarihinde ülke genelinde "Hepimiz Yaya Geçitlerindeyiz" sloganıyla "Yaya Güvenliğinin Nöbetçisiyiz" kampanyası kapsamında farkındalık etkinlikleri eş zamanlı olarak gerçekleştirilmiştir.

KAMUOYUNUN DİKKATİ ÇEKİLDİ

Yaya önceliği konusunda toplumda farkındalığı en üst düzeye çıkarmak ve yaya önceliğine verilen önemi vurgulamak amacıyla;

Bakanlığımızın Genelgeleri kapsamında söz konusu etkinlik çerçevesinde “Yaya Önceliği Kırmızı Çizgimizdir” temalı görsel örneklerinin 27-28-29 Mart 2021 tarihlerinde billboardlarda, sosyal medya platformları başta olmak üzere yerel/ulusal basın/yayın organlarında, kamu kurum ve kuruluşlarında, vatandaşlarımızın yoğun olarak bulunduğu alanlarda ve kurumsal iletişim sayfalarında vb. yerlerde kullanılarak kamuoyunun konuya ilişkin dikkatinin çekilmesi sağlanmış, 29 Mart 2021 tarihini 30 Mart 2021 tarihine bağlayan gece tüm Türkiye’de olduğu gibi İlçemizdeki ana güzergâhlar üzerindeki ışıksız yaya geçitlerinde bulunan beyaz şeritlerden ortadaki şeridin belirlenen görsel örneğine uygun olarak Karasu Kaymakamı Dr. Ahmet Naci Helvacı’nın koordinasyonunda/kontrolünde kırmızıya boyanması etkinliği gerçekleştirilmiştir.

Bu çerçevede;

2021 yılı süresince bu trendin devam ettirilerek yürütülecek faaliyet ve destekleyici kampanyaların etkisini artırmak, yaya ve okul geçitleri öncesinde sürücülerin yer/zemin işaretlemeleriyle bir kez daha uyarılarak dikkatini daha üst düzeye çıkarmak, bu alanlarda yavaşlamalarını ve yayalara ilk geçiş hakkını vermelerini sağlamak amacıyla, 30 Mart Salı günü 12.00 - 15.00 saatleri arasında tüm illerimizde eş zamanlı olduğu gibi İlçemizde de Karasu Kaymakamı Dr. Ahmet Naci Helvacı, Belediye Başkanı ile protokol üyelerin katılımıyla Bakanlığın ilgili Genelgesinde belirtilen hususlar çerçevesinde Devletin tüm unsurları ile farkındalık eyleminde olduğunu göstermek amacıyla belirlenen görsel örneğine uygun olarak sembolik olarak kırmızıya boyanması etkinliği gerçekleştirilmiştir.

DEVLETİN TÜM UNSURLARI İLE

 2021-2030 Karayolu Trafik Güvenliği Strateji Belgesi’nde belirlenen hedeflere ulaşmak için devletin tüm unsurları ile konunun takipçisi olduğunu vurgulamak amacıyla yıl boyunca toplumsal farkındalığı artırmaya yönelik etkinlik ve kampanyaların düzenlenmesi ve denetim/bilgilendirme faaliyetlerinin yürütülmesi sağlanacaktır.’’

Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2021, 12:37

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER