Kocaali patron, Karasu işçi-memur!

Köşe yazarımız, inşaat mühendisi Adnan Yıldız bu günkü yazısında yapılaşma çeşidinin nelere sebep olabileceğini yazdı...

Kocaali patron, Karasu işçi-memur!

   İddia ediyorum, Kocaali hızla zenginleşirken, Karasu fakirleşiyor. Şimdi bu nereden çıktı diyenler olacaktır. Lafı uzatmadan söyleyeyim;

  Kocaali sahilleri yaklaşık 200 m2 parselasyon oldu. İmar da  %30 ve 2,5 kat olunca, müstakil yapılaşma arttı. Kişiler, ya kendilerine villa yaptılar, ya da müteahhitler satın alıp ikiz villa yaptılar.

BUÇUK KAT NEREDEN GELDİ?

  Peki 2 kat tamam da, buçuk kat nereden geldi?

  Kocaali'de, öteden beri çatı katı yapımına göz yumuldu. Öyle ki, arsa ve parsellerde mevcut durumdan çatı katı hak gibi görülmeye başlandığı gibi, bu durum belediye meclisi tarafından da yasal hale getirildi! Peki bunun avantajı ne oldu?

  200 m2 arsaya %30 imardan 60 m2 temel çıkıyordu. İkiz villa yapılmaya pek müsait değildi. Ancak, çatı katı da dahil olunca, bir oda fazla çıkıyor, bu da 90 m2'lik 2 adet ikiz tripleks çıkmasına neden oluyor. Eh, biraz da balkon, teras vs. kapatılarak, enden boydan katakulli yapılarak büyütülmesine de pek ses çıkaran olmuyordu tabii. Önüne de projede olmayan bir havuz koydun mu, al sana villa!

DEMOKRASİLERDE ÇARE TÜKENMEZ

  Zaman zaman imar tartışması olmuyor değil tabii! 200 m2'yi ve 2 katı geçen yapılarda yapı denetim mecburiyeti olduğu için, yapı denetim firmaları çatı katını yasal bulmuyor ve izin vermiyor. Demokrasilerde çare tükenmez hesabı, yapı 2 katlıyken iskan alıp çatı katı daha sonra ilave ediliyordu. Bu sebeplerle dışarıdan bir proje müellifinin iş alması da sıkıntı oluyor, belediye ile ilişkileri iyi olmayan fenni mesuller iskanda zorlanıyordu.

  Kocaali'de her taraf villa doldu. Hala da leblebi gibi satılıyor. Her yer villa inşaatı... Öyle ki, 700-800 TL/m2 olan arsa fiyatları birden 1200-1300 liraya fırladı! Villa denilen küçük tripleksler ise 450-750 arası alıcı buluyor.

KÜÇÜK ARSA YOK!

  Peki ya Karasu'da?

  Küçük arsa olmadığı gibi, yapı denetimler nefes aldırmıyor. Hal böyle olunca, proje milim şaşmıyor. Üstelik çatı katı da meclis kararıyla yasaklandığı için, Salon+mutfak 40 m2'lik daireler yapılmaya başlandı! Hatta 1+1 dairelerle tanıştı Karasu! En küçük arsaya villa yerine 6 adet daire yapmayı tercih etti. Zaten 3 kat imar olan yere 3 kat tripleks yapmak cazip gelmezdi.

  Üstelik Kocaali'nin tertemiz ve geniş kumsalı varken Karasu’nun gittikçe daralan ve kirlenen denizi cazibesini kaybediyor.

  Karasu'da, yapı denetim firmaları ile mücadeleden yılgın düşen ve rahat çalışmak isteyen müteahhitler için çok daha cazip hale gelen Kocaali, bir villa kenti olmaya doğru hızla gidiyor.

  Hal böyle olunca, parası olan yazlıkçı, Kocaali'ye villa bakmaya geliyor. Cebine 100 bin koyan ise, Karasu’nun emlakçılarını dolaşıp sıkışık olan, dairesini ucuza da olsa satmak isteyen satıcı arıyor. İlk sorusu da, "Krediye uygun mu?" oluyor.

İL YAPILMASI GEREKEN İLÇE KOCAALİ OLACAKTIR

  Parası olan patron takımı, villa alıp Kocaali'ye yerleşirken, parası olmayan işçi memur takımı da kredi ile aldığı ucuz dairenin borcunu ödemek için uğraşıp duruyor. 10 yıl sonra sahilde il yapılması gereken ilçe, Kocaali olacaktır. Karasu, daha yollarını asfaltlamanın planlamasını yapamazken, Kocaali bu zenginlik akımı ile çok daha güzel hizmetler alabilecektir!

  Karasu'nun bu rekabette tek üstünlüğü, İnsanlar, özellikle kadınlar, mayo ve bikini ile özgürce denize girebiliyor. Kocaali de muhafazakârlığını kırdığı zaman, işte o zaman rekabet edebilecektir.

  .

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2021, 16:36

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER