Kuzey Yıldızları’nın Macar ve Letonyalı misafirleri Karasu’da

Karasu’da sekiz gün süreyle çeşitli etkinliklerde yer alacak olan Macaristan ve Letonyalı 28 kişilik kafile Karasu'yu keşfedecek, Türk kültürünü tanıyacak. Kuzeyin Yıldızları Derneği koordinatörlüğünde hazırlanan proje, Karasu'da gerçekleştirilen ilk Erasmus projesi olma özelliğini taşıyor...

Kuzey Yıldızları’nın Macar ve Letonyalı misafirleri Karasu’da

Macaristan ve Letonya’dan gelen 28 kişilik kafile Karasu’ya geldi. Erasmus+ Projesi kapsamında Kuzeyin Yıldızları Derneği öncülüğünde hazırlanan projeyle sekiz gün boyunca ilçe genelinde çeşitli etkinlikler gerçekleştirecek olan kafile, Türk kültürünü yakından tanıma fırsatı bulacak. Avrupa Birliği ve Ulusal Türkiye Ajansı fonları tarafından da desteklenen projede yabancı misafirlere Kuzeyin Yıldızları Derneği Kurucu Başkanı İsmail Hakkı Yavuzyiğit ile 17 kişilik ekip eşlik edecek.

KARASU’DA İLK ERASMUS PROJESİ

Karasu’da ilk Erasmus+ Projesi’ni gerçekleştirdiklerini belirten Kurucu Başkan Yavuzyiğit, “Projemiz, sağlıklı yaşam, gençlik ve spor üzerine kurulmuş bir proje. Letonya ve Macaristan’dan ortaklarımızla beraber toplamda 45 genci Karasu’da buluşturduk. İlk olarak kumsalımızda plaj voleybolu oynattık. Ardından nehirlerimizde kanoyla spor gezintisi yaptırdık ve aynı zamanda nehirde temizlik çalışması da gerçekleştirdik. Gençlere atlı safariler, devamında güzel ormanlarımızda yürüyüş yaptıracağız. Gençleri doğayla buluşturacağız” dedi.

‘’ÇOK GÜZEL VE YAŞANABİLİR YERLER’’

Gençlere Sakarya Nehri ve Küçük Boğaz Gölü üzerinde tekne turları yaptıracaklarını da belirten İsmail Hakkı Yavuzyiğit, “Bu sayede gençler hem Karasu’yu tanıyacak hem spor etkinlikleriyle sağlıklı yaşamın formülünü öğrenirken arkadaş olup kaynaşacak. Ayrıca Türk kültürünü yemeğiyle, kostümüyle, müziğiyle, danslarıyla tanıyacak. Bunun için de Karasu ve Kocaali’nin kırsal mahallelerinde ziyaretler yapacağız ve yerel mutfak lezzetlerini bizzat konuk gençlere hazırlatacağız. Bizim için ayrılan fındık ocaklarında fındık da toplayacağız” diye konuştu.

Macaristan grup lideri Hanna Stagl ve Litvanya grup lideri Anna Olehnovich da tercüman aracılığıyla düşüncelerini şöyle ifade ettiler; “Türk insanı çok sıcak. Sakarya ve Karasu çok güzel ve yaşanabilir yerler. İnsanları çok misafirperver.”

İsmail Hakkı YAVUZYİĞİT

Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2021, 12:24

Karasu Haber

YORUM EKLE
YORUMLAR
İbrahim Avcı
İbrahim Avcı - 1 ay Önce

Güzel bir etkinlik yabancıların düşünceleri Karasu için önemli olmalı iyi olanı daha iyi yapmaya çalışmalıyız.Begenmedikleri kötü eleştirileride iyiye cevirmeliyiz.

SIRADAKİ HABER