banner388
banner400

Marmara ve Karadeniz’de yapılan araştırmanın sonuçları dehşet verici!

banner403

İnsan eliyle denizlerde yaratılan kirliliğinin sonuçlarına ait belgesel büyük yankı uyandırdı. Karadeniz ve Marmara mikroplastiklerden en çok etkilenen denizler arasında bulunuyor. Belgeseli izleyenler arasında ‘balık yemeyelim’ çağrısı yapanların sayısı giderek artıyor.

Marmara ve Karadeniz’de yapılan araştırmanın sonuçları dehşet verici!
banner399

   2 Mayıs 2021 tarihli Hürriyet Gazetesi’nde İsmail Sarı imzasıyla yer alan habere göre, Yönetmen Ali Tabrizi’nin başrolde olduğu 'Seaspiracy' belgeseli, insanların okyanus ve deniz yaşamına verdiği zararın yanı sıra ticari balıkçılık endüstrisinin bugüne kadar pek irdelenmeyen yüzünü görüntülerle ortaya koyuyor.

Belgesel birçok tartışmayı da beraberinde getirdi. Takipçilerini belgeseli izlemeye ve balık yemeyi bırakmaya çağıranların arasında Kanadalı vegan rock yıldızı Bryan Adams da var… Öte yandan okyanusları korumak için mücadele eden sivil toplum kuruluşu Oceana gibi bu fikre karşı çıkanlar da mevcut: “Yoksulluk, açlık ve yetersiz beslenme ile karşı karşıya kalan ve kıyı balıkçılığına bel bağlayan dünyadaki yüz milyonlarca insan için, deniz ürünü tüketiminden kaçınmayı seçmek, gerçekçi bir seçim değil.”

ÜÇ ÖNEMLİ NOKTA

Belgeselde balıkçılık endüstrisi ve yunus ölümleri arasındaki bağlantıdan, köpekbalığı yüzgeci ticaretine kadar birçok konu, oldukça sarsıcı görüntüler eşliğinde izleyiciye sunuluyor. Bununla birlikte belgeselde tartışma yaratan ve ağır eleştirilerin hedefi olan birçok detay da bulunuyor.

Öne çıkan üç tehdit şöyle:

1- Mikroplastikler deniz yaşamı için çok tehlikeli

2- Büyük Okyanus'taki plastiğin yüzde 46'sı balık ağlarından oluşuyor

3- Okyanuslar 2048'de hemen hemen boşalacak

YAZARI NE DİYOR?

Belgeselin yazarı Boyan Slat atık halindeki balık ağları ve mikroplastikler için şu ifadeyi kullanıyor: "Endüstriyel balıkçılık malzemeleri çoğunlukla kalın şamandıralar, kasalar ve ağlardan oluşuyor. Bu çöp çok daha yavaş parçalanıyor, haliyle canlılar için tehlikeli. Ayrıca mikroplastikler parçalanma ve deniz yatağına batma eğiliminde olmasından dolayı tehlike arz ediyor.”

Haberin tamamını okumak için://https://www.hurriyet.com.tr/gundem/balik-diye-plastik-mi-yiyoruz-marmara-ve-karadenizdeki-balik-turlerindeki-sonuclar-sasirtti-41797177

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2021, 12:53

Karasu Haber

YORUM EKLE

banner391

banner390