O yönetmelik miras hukukuna aykırı

Karasu Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifi Başkanı ve Karasu Belediye Meclisi üyesi Mehmet Çatalbaş, yürürlükteki mevzuat gereği ölen ortakların mirasçılarının kooperatife ortak olarak kaydedilemediğini ve bu durumun hak kayıplarına yol açtığını söyledi.

O yönetmelik miras hukukuna aykırı
banner189

Mehmet Çatalbaş,  halen yürürlükte olan yönetmelik gereğince babadan devreden kooperatifteki mülkiyet hakkının çocuklara kooperatif ortaklığı verebilmesi için mimar veya mühendis olma, ustalık belgesi bulunması veya meslek lisesi mezunu olma şartı getirdiğine dikkat çekti.

‘HAK KAYBI OLUYOR’

Mirasçı mimar ve mühendisse Küçük Sanayi’de ne işi var?” diye soran Mehmet Çatalbaş sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu konuyu defalarca dile getirdik. Kooperatifte miras hakkı düşen ortak da olsun dedik. Bakanlık bu teklife sessiz kaldı. Sanayi sitemizin üçte birinde bu sorun var. Baba mesleği bıraktı veya öldü. Oğlu veya kızı neden ortam olarak kooperatife yazılmaz? Mirasçı sadece dükkâna ortak değil. Kooperatifin tüm mal varlığından da yararlanması gerekir. Ama ortak yapmadığınızda bu hakkı kullanamıyor. Bunun mutlaka düzeltilmesi gerekir.”

K1-K2 BELGELERİ VE PANDEMİ

   Konuyu geçtiğimiz hafta Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Başkanı’nın 34 meslek komitesi başkanıyla internet üzerinden görüntülü yöntemle gerçekleştirdiği toplantıda dile getirdiğini hatırlatan Çatalbaş, aynı görüşmede iki önemli duruma daha dikkat çektiğini belirtti. Çatalbaş şunları söyledi: “Bunlardan biri K1 ve K2 belgesi konusudur. Süresi geçen belgelerin yenilenmesi için ilk iki ay zamlı tarife uygulanıyor. Üçüncü ay sonunda ise belgeler tümden iptal ediliyor. Mükellef belgeleri yenilemek durumunda kalıyor. Bu haksız bir uygulama ve düzeltilmeli. Bir diğer konu ise yaz sezonu dolayısıyla İstanbul ve İzmit Karasu sahiline akacak. Her iki il virüs yayılımında en riskli yerler. Sayan Başkanımız Akgün Altuğ İl Pandemi kurulu üyesidir. Ön tedbirlerin alınması konusunda gereken girişimde bulunmasını istedim.”

Cihan Ersöz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER