Onlar geldi balık bollaştı

Mevsim balıklarında yaşanan bolluğun Karasu Limanı’da göreve başlayan Sahil Güvenlik ekiplerinin sıkı denetimi sayesinde gerçekleştiği belirtiliyor.

Onlar geldi balık bollaştı

Karasu’ya bağlı Küçük Karasu Mahallesi sahilindeki Haralomba’da kıyı balıkçılığı yapan Şaban Ata, bu yıl balık bolluğu yaşadıklarını söyledi. Denize atılan ağlarının neredeyse tüm gözlerinin dolması nedeniyle yüzlerinin güldüğünü anlatan Ata, “Biz geçmişte yaşanan balık kıtlığını ve bu günkü bolluğun nedenlerini çok iyi biliyoruz. Yıllarca trol çeken teknelerin sığ sulara inmemesi için mücadele ettik. Ama kimseye sesimizi duyuramadık” dedi.

ÜREMEYİ ENGELLEDİLER

Haralomba’nın Karadeniz’de kıyıya yakın en derin sulara sahip olan ender yerlerden olduğuna işaret eden Şaban Ata sözlerini şöyle sürdürdü: “Burada dip sularında yaşayan barbun balığı avlanır. Trol tekneleri bilindiği gibi deniz dibini tarar ve büyük küçük, cins ayırmadan balıkları torbasına doldurur. Bu arada balığın yumurtladığı alanları tahrip edip üremesine engel olur. Bu gerçek yetkililerce bilindiği halde yıllarca hiç önlem alınmadı. Büyük tekneler kıyılara kadar inip denizi tarumar ettiler. Sonuçta balık nesli kuruma noktasına geldi.”

SAHİL GÜVENLİK GELDİ İŞ DEĞİŞTİ

Karasu Limanı’nın tamamlanmasıyla birlikte Sahil Güvenlik Teşkilatı’nın burada bir tim görevlendirdiğini kaydeden Şaban Ata, bu timin gelmesiyle birlikte denetimlerin arttığını ve her balıkçı teknesinin kendi alanında avlanmak durumunda kaldığını belirtti. Yılların kıyı balıkçısı Ata sözlerini, “İnşallah denetimler titizlikle sürdürülür ve Karadeniz eski yıllarda olduğu gibi bereketli günlerine döner. Böylece hem balıkçının yüzü güler hem de halkımız ucuz ve taze balık yeme şansını bulur” diyerek tamamladı.

 

Güncelleme Tarihi: 26 Aralık 2020, 11:36

Cihan Ersöz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER