banner368

Tezgahlar gelin gibi ama

Vatandaş ne diyor? Balıkçılar ne diyor?

Tezgahlar gelin gibi ama

Balık tezgâhlarında doluluk devam ediyor fakat fiyatlar bu dolulukla ters orantılı değil. Av mevsiminin açılmasıyla balık tezgâhlarının dolması, fiyatların da düşük olacağı beklentisini getirdi.
VATANDAŞ NE DİYOR?
Bu dönemde vitamini bol ve lezzetli besin alma umudunda olan vatandaşlarınsa bu konuda yorumları genelde şöyle:
-Balık tezgâhta bol ama ucuz da değil.
-Balık bol alayım dedim ama fiyatları görünce biraz duraksadım.
-Fiyatlar bir tık yukarda, daha düşük fiyatları görmek istiyoruz.
-Palamut bol deniliyor ancak fiyatı 15'ten aşağıya düşmüyor, hamsinin kilosuysa en az 25 lira…
Vatandaşlar, ‘’Fiyatların düşeceğine inanıyoruz’’ diyor balıkçılarsa, ‘’Hayat şartları, her şey yüksek’’ diye yanıt veriyor.
İŞTE FİYATLAR
 Palamut Sinop, Ordu, Giresun arası avlanılıyor. Bu dönemlerde ilçemizin açıklarında azalıyor. Dönüş yaparsa yine bolca geliyor balıkçıların ağlarına, oradan da tezgâhlarına. Hamsi ise şu sıra pek bol değil ve pahalı. Çünkü çoğu balıkçı palamudun peşinde. Palamudun hamsiyi yemesinin de bunda payı var. Sofraların gözdesi hamsinin bu günlerde kilosu 25 liradan alıcı buluyor. Mezgit 30, istavrit 30, barbun 40, çinekop ise 50 liradan satılıyor.

‘’DOLAPLARINIZI DOLDURUN’’

Şu sıralar yağlanmış olan palamudun bir tanesi neredeyse iki kişiyi doyuracak büyüklükte. Fiyatı da 15 lira. Balıkçılar müşterilerine, ‘’Palamudu uygun bulduğunuz gibi alın, dolaplarınızı doldurun. Balıkçılık bu, ne zaman kesileceği belli olmuyor. Artık balık yağlanmaya başladı’’ diyor.


 

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2020, 14:26

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER