banner379

'Tıntın'ı geri istiyoruz'

Aziziye Mahallesi sakinleri, uzun yıllar Karasu’nun içme suyu olarak yararlandığı Tıntın kaynağının yeniden kullanıma sunulması için çalışma başlattı. Mahalle sakinlerinden Hüseyin Acar, “Belediye ve SASKİ’yi başvurarak suyun tahlil edilmesini istedik” dedi.

'Tıntın'ı geri istiyoruz'

YILLARDIR BOŞA AKIYOR

1950’li yıllardan itibaren Karasu’da içme suyu olarak yararlanılan Aziziye’deki Tıntın suyunun yeniden içme ve kullanma suyu olarak değerlendirilmesi için girişim başlatıldı. Aziziyespor’un eski futbolcu ve kulüp yöneticilerinden Hüseyin Acar, Maden Deresi havzasından isale hattı ile su alınmasından itibaren kullanımından vazgeçilen Tıntın’ın o tarihten beri boşa aktığını söyledi.

TAHLİL İSTEDİK’

Mahalle halkı olarak nostaljik bir değeri olan suyu yeniden halkın kullanımına sunmayı amaçladıklarını belirten Hüseyin Acar, bu taleplerini belediye yetkilileri ile SASKİ yönetimine bildirdiklerini kaydetti. Acar, “Öncelikle sudan numune alınarak tahlilinin yapılmasını istedi. Su eğer içilebilir nitelikteyse ilk olarak cami şadırvanına bağlantısını sağlamak istiyoruz” dedi. Acar yaklaşık numune alınması için 10 gündür SASKİ elemanlarını beklediklerini ifade etti.

‘SORUN VARSA GİDERİLİR’

Kaynak suyunun yer altından gelerek doğal şekilde bir kuyuda birikip daha sonra karaya çıktığını anlatan Hüseyin Acar , “Burada bir kaptaj yapıldı. Şu anda su debisinin en yüksek olduğu aylardayız. Doğal ve yapay kaptajdan serbestçe akan 8 musluğun suyu heba olup gidiyor. Karasuluların çevre köylerdeki kaynaklardan şifa niyetine su aldığını biliyoruz. Eğer bizim suyumuz da kaliteli çıkarsa hpalk bundan istifade eder diye düşündük. Çevreden kaynağa sızıntı varsa bu sorun da giderilir” diye konuştu.

ADINA FESTİVAL YAPILIYOR

Tıntın Aziziye Mahallesi ile özdeşleşmiş bir isim. Başta tiyatro olmak üzere sanata yatkın olan mahalle gençlerinin yıllardır burada düzenledikleri festivale, başta Gürcistan olmak üzere yabancı ülkelerden sanatçılar ve gösteri grupları katılıyor. Konuklara da yöresel Gürcü yemekleri ikram ediliyor. Mahallenin yetiştirdiği sanatçılar arasında Timur Acar, Çetin Kaya ve Yusuf Demircioğlu gibi isimler bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2021, 16:45

Cihan Ersöz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER