Yasak bugün başladı: Tekneler bakıma çekildi

Denizlerde 1 Eylül’de sona eren av yasağının ardından 'vira bismillah' diyerek, denize açılan balıkçılar, dün son kez ağlarını sulara bıraktı.

Yasak bugün başladı: Tekneler bakıma çekildi

Balık avcılığı sezonu tüm denizlerde kapandı. Bugünden itibaren denizlerde av yasağı başladı.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nca, Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü tarafından hamsi avına ocak ve şubat aylarında 3 kez yasak getirilmişti. Bakanlık, avlanan hamsi balıklarında yasal avlanabilir boy uzunluğunun 9 santim altındaki oranında artış olması ve et verimlerinin de oldukça düşük olması nedeniyle her türlü av aracı ile hamsi avcılığını yasaklanmıştı. Dolayısıyla bu sezon Karasulu balıkçılar için çok verimli geçmedi. Bazı balıkçılar yeterli balık avlayamadıkları gerekçesiyle teknelerini kıyıya çekerek paydos etti ve sezonu erken kapattı.

SÜRDÜRÜLEBİLİR BALIKÇILIĞIN SAĞLANMASI İÇİN…

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, 15 Nisan 2021 Perşembe günü başlayan balık avı yasağına ilişkin, "Sürdürülebilir balıkçılığın sağlanması için tüm balıkçılarımızın av yasaklarına uyması gerek’’ dedi. 1 Eylül 2020'de başlayan balık avcılığı sezonunun tüm denizlerde trol ve gırgır ağları ile avcılık yapan balıkçılar için bugün sona erdi.

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2021, 08:41

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER