Yerli radardan kaçış yok! Şimdilik İzmir ve Manisa’da…

Yerli imkânlarla geliştirilen lazer tabanlı mobil hız tespit sistemi Medar MTS, Manisa ve İzmir’de kullanılmaya başlandı. Yerli ve milli radar ile aynı anda 4 şeritteki onlarca araç eş zamanlı takip edilebiliyor.

Yerli radardan kaçış yok! Şimdilik İzmir ve Manisa’da…

   Manisa İl Jandarma Komutanlığı Trafik Şube Müdürlüğü ekipleri, MESAN Elektronik Sanayi Ticaret AŞ tarafından geliştirilen Medar MTS'yi, Manisa-Menemen kara yolunda tanıttı.

   Trafik Şube Müdürlüğü yetkilileri, Jandarma Genel Komutanlığı bünyesine alınan yerli ve milli radarın ilk kez Manisa'da kullanılmaya başlandığını duyurdu.

   Yerli radarın, mevcut radarlara göre önemli avantajlarının bulunduğuna işaret eden yetkililer, "Eski radarlarımız, hız ihlali yapan bir aracı ve hızını tespit ederken, bu radarımız 4 şeritli bir yolda onlarca aracın ihlalini aynı anda tespit edebilecek" açıklamasında bulundu.

GECE DENETİMİ KOLAYLAŞTI

   Yetkililer, lazer teknolojisiyle çalışan radarın geliştirilmesine Jandarma Genel Komutanlığı ekiplerinin de destek verdiğini dile getirerek, "Sahadaki tecrübelerimizi aktardık, buna göre üretildi. Karlı, yağmurlu havalarda bu radarla denetim yapabileceğiz. Gece hız denetimi yapmak için ayrı bir ekipmana ihtiyacımız yok artık. Yeni radarımızın sürücülerimizin yakalanma duygusunu en üst düzeyde tutup hız limitlerine uymalarını, böylelikle kazaların azalmasını umuyoruz" diye konuştu.

TÜRKİYE ÇAPINDA KULLANIM MÜMKÜN

   Trafik denetim ve uygulamalarında eş zamanlı olarak çoklu araç takibi yapabilen Medar MTS'nin araçların hız, şerit ve sınıfını yer, zaman ve tarih bilgileri ile takip edebildiği, operatöre araç sınıfı bazında hız limiti ayarlama imkânı sunduğu ve yakın bir gelecekte ülke çapında yaygın halde kullanılabileceğine işaret edildi.

HER ORTAMADA VE YÜKSEK ÇÖZÜNÜRLÜKTE

   Lazer teknolojisiyle çalışan yerli cihazın 4 şeritli bir yolda aynı anda çok sayıda aracın hızını, yağmur, sis, kar ve fırtına gibi hava şartlarından etkilenmeden, gece veya gündüz farklı ışık ortamlarında yüksek çözünürlükle denetleyebildiği vurgulandı. Medar MTS'nin trafik araçlarının üzerine kurulabildiği gibi üçayak üzerinde bağımsız olarak da kullanılabildiği belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 16 Şubat 2022, 14:56

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER